WSBK

WSBK: Реа е блиску до освојување на историската четврта титула

Реа е на чекор од испишувањето историја, четврта последователна титула ќе го направи нај-успешниот возач во Супербајк шампионатот.

Следете нè на:

 

Џонатан Реа, за време на трката која овој викенд ќе се вози во Мањикур ќе има можност да ја освои четвртата последователна титула во Светскиот Супербајк шампионат. Доколку му успее тоа, тој ќе стане најуспешниот возач во историјата на оваа серија.

Реа треба да освои девет поени повеќе од Чез Дејвис за да ја освои титулата уште во првата трка. Исто така, Михаел ван дер Марк не треба да има разлика поголема од 11 поени во однос на Реа.

Rea4

Доколку не му успее тоа во првата трка, за да ја освои титулата во втората трка, Реа треба да заврши со предност од најмалку 100 поени во однос на својот најблизок ривал. Во моментов, таа разлика изнесува 116 поени.

Доколку ја освои четвртата титула во шампионатот, тој ќе се изедначи според бројот на титули со Карл Фогерти. Сепак, со оглед на тоа дека веќе го претекна во однос на бројот на вкупни победи,  Реа ќе стане најуспешниот возач во историјата на оваа серија.

„Навистина сум возбуден во пресрет на трката, особено по настапот кој го имавме тука минатата година кога нашиот мотоцикл беше одличен,“ изјави Реа. „Имам одлични сеќавања од трката која се возеше тука лани, а овој викенд ќе биде и прва можност да се обидеме да стигнеме до титулата. Се обидувам да не мислам на тоа во моментов и сакам овој викенд да возам како и на сите други. Според временската прогноза се чини дека ќе имаме стабилно време во текот на целиот викенд. Целта е едноставна, исто како и во Портимао и на последните неколку настапи, да се обидеме да победиме и на двете трки. “

Би можело да ве интересира

На 28, 29 и 30 Јуни за првпат на овие простори ќе се одржи женски мото камп во близина на градот Салаш, Република Србија. На него е дозволено да учествуваат само девојки. Односно, оние кои возат мотори и оние кои не возат, а ја делат истата пасија со првите.

Валентино Роси вели дека имал многу проблеми на правите делови за време на одржувањето на Француската Гран При трка а неговиот мотоцикл бил многу послаб во споредба со мотоциклите на неговите ривали.

Џек Милер во Шпанија го испроба доминантниот Ducati Panigale V4 R.

Ducati тестираат замена за 959 Panigale и неговиот v-twin мотор.

„Секој викенд учиме нешто ново. Наскоро ќе бидеме подобри“  - Хорхе Лоренцо

Дали би купиле Кинески скутер од Австриска компанија кој го има знакот на Ducati?

Бидете информирани за сите новости директно на вашата е-маил адреса
Реклами

Листа на мото настани

 • 11 Мај 2019 - 11 Мај 2019
 • Фабрика Партизанка - Индустриска зона

 • 01 Јуни 2019 - 01 Јуни 2019
 • Голозинци
 • Велес

 • 02 Јуни 2019 - 02 Јуни 2019
 • Дом на млади
 • Штип

 • 07 Јуни 2019 - 08 Јуни 2019
 • Нов Парк
 • Свети Николе

 • 14 Јуни 2019 - 16 Јуни 2019
 • Кавадарци

 • 28 Јуни 2019 - 29 Јуни 2019
 • Gradski Bazen Kumanovo
 • bul.Oktomvriska Revolucija, 1300 Kumanovo

 • 28 Јуни 2019 - 29 Јуни 2019
 • Clubhouse 3313
 • Илинденска 138, Скопје

 • 26 Јули 2019 - 28 Јули 2019
 • Клубски дом
 • Планина Плачковица

Благодарност!

Ви благодариме за тоа што споделувате содржини и го поддржувате нашиот веб сајт.