WSBK

Доминантна победа на Реа на втората трка во Портимао

Возачот на Kawasaki, Џонатан Реа ја постигна втората победа во текот на викендот на трката која се возеше во Портимао.

Следете нè на:

 

На крајот тој успеа да заврши пред возачите на Pata Yamaha и Ducati, Михаел ван дер Марк и Марко Меландри.

Реа го презеде водството во деветиот круг откако успеа да го претекне дотогашниот лидер, Чез Дејвис. Иако стартуваше од деветата позиција, тој еден по еден ги претекнуваше возачите кои беа пред него.

rea wheelie

Ова ги остави двајцата возачи на Ducati, Дејвис и Меландри да се борат за второто место. Сепак, во вториот дел од трката нив успеа да ги претекне ван дер Марк.

Дејвис, кој сѐ уште се опоравува од повредата на рамото, на крајот заврши на четвртата позиција со заостанување од 4.594 секунди зад победничкото време.

Реа, кој заврши со предност од 1.189 секунди пред ван дер Марк, успеа да дојде до хет трик од победи, односно освојување на првото место на шест последователни трки. Со ова, тој ги зголеми шансите за освојување на четвртата титула во Светскиот Супербајк шампионат.

Неговиот тимски колега, Том Сајкс, трката ја заврши на петото место и покрај тоа што трката ја стартуваше од втората позиција. Веднаш зад него се најдоа возачите на Milwaukee Aprilia, Лоренцо Савадори и Јуџин Лаверти, кои завршија на шестата и седмата позиција.

Торпак Разгатлиоглу од Kawasaki Puccetti Racing исто така беше меѓу најдобрите десет возачи пред да излета надвор од патеката на седум круга до крајот на трката.

Исто како и на трката која се возеше во саботата, и во неделата Британските возачи Алекс Ловс и Леон Камиер имаа проблеми. Ловс на крајот заврши на единаесетото место додека пак Камиер беше четиринаесети. Меѓу останатите возачи кои не успеаа да ја завршат трката се Јакуб Шмрц и Роман Рамос.

Би можело да ве интересира

Ducati тестираат замена за 959 Panigale и неговиот v-twin мотор.

„Секој викенд учиме нешто ново. Наскоро ќе бидеме подобри“  - Хорхе Лоренцо

Дали би купиле Кинески скутер од Австриска компанија кој го има знакот на Ducati?

Пред еден месец пишувавме за тоа како Kawasaki планира да му одговори на Ducati Panigale V4 R кој во моментов доминира во Светскиот Супербајк шампионат.

Алекс Маркез ја прекина лошата серија во Moto2 класата и успеа да стигне до победа на трката која се возеше на патеката во Ле Ман.

Марк Маркез дојде до убедлива победа на трката која се возеше во Франција. На второ и трето место заврши двоецот на Ducati, Андреа Довициозо и Данило Петручи.

Бидете информирани за сите новости директно на вашата е-маил адреса
Реклами

Листа на мото настани

 • 11 Мај 2019 - 11 Мај 2019
 • Фабрика Партизанка - Индустриска зона

 • 01 Јуни 2019 - 01 Јуни 2019
 • Голозинци
 • Велес

 • 02 Јуни 2019 - 02 Јуни 2019
 • Дом на млади
 • Штип

 • 07 Јуни 2019 - 08 Јуни 2019
 • Нов Парк
 • Свети Николе

 • 14 Јуни 2019 - 16 Јуни 2019
 • Кавадарци

 • 28 Јуни 2019 - 29 Јуни 2019
 • Gradski Bazen Kumanovo
 • bul.Oktomvriska Revolucija, 1300 Kumanovo

 • 28 Јуни 2019 - 29 Јуни 2019
 • Clubhouse 3313
 • Илинденска 138, Скопје

 • 26 Јули 2019 - 28 Јули 2019
 • Клубски дом
 • Планина Плачковица

Благодарност!

Ви благодариме за тоа што споделувате содржини и го поддржувате нашиот веб сајт.