WSBK

WSB: Лаверти ќе вози за Go Eleven Ducati

Јуџин Лаверти доби шанса во сезоната 2019 година да му се приклучи на тимот Go Eleven Ducati кој е дел од Светскиот Супербајк шампионат.

Следете нè на:

 

Возачот кој доаѓа од Северна Ирска остана без екипа откако новиот фабрички тим, кој ќе има поддршка од BMW, се одлучи да им даде шанса на Светскиот Супербајк шампион од сезоната 2013, Том Сајкс како и актуелниот шампион во серијата Superstock 1000, Маркус Рајтенберг. Лаверти не успеа да дојде ниту до местото во новиот тим кој има поддршка од HRC, а кои пак се одлучија за Риучи Кијонари и Леон Камиер.

Laverty 1

Ова го остави Лавери надвор од игра но во последен момент тој доби покана од тимот Go Eleven, кој во следната сезона наместо со Kawasaki ќе настапува со мотоцикл на Ducati. Со ова Лаверти ќе има можност да го вози новиот V4 R.

„Изминативе пет недели беа навистина стресни и затоа сум навистина среќен што успеав да обезбедам место во еден компетитивен тим“, вели Лаверти.

„Главна улога во тоа имаше поддршката од Ducati и навистина верувам дека ќе имаме мотоцикл со кој ќе можеме да се бориме за победи следната сезона.“

motul makeodnija

Би можело да ве интересира

На ред е седмата рунда од МотоГП шампионатот која викендов ќе се вози на патеката Каталуња во близина на Барселона.

Валентино Роси вели дека нема причина за загриженост околу неговата иднина во Премиерната класа и покрај тоа што го имаше можеби најлошиот викенд во неговата 23 годишна кариера.

Нашите извори од MotoGP гаражите откриваат дека би можело да има големи промени на патеката во сезоната 2020.

Кога дојде поканата за присуство на презентацијата на двата мотоцикли на Honda, CB650R и CBR650R, навистина бев заинтересиран да отидам. На хартија, моделот 650 изгледа како еден од најпотценетите модели но навистина сакав самиот да проценам дали тоа е вистина или не.

Откако Данило Петручи победи на трката во Муџело, Џек Милер вели дека би бил среќен доколку остане дел од тимот и во 2020 година.

Дали затворањето на визирот на вашата кацига го прави воздухот што го дишете опасен?

Бидете информирани за сите новости директно на вашата е-маил адреса
Реклами

Листа на мото настани

 • 14 Јуни 2019 - 16 Јуни 2019
 • Кавадарци

 • 28 Јуни 2019 - 29 Јуни 2019
 • Gradski Bazen Kumanovo
 • bul.Oktomvriska Revolucija, 1300 Kumanovo

 • 28 Јуни 2019 - 29 Јуни 2019
 • Clubhouse 3313
 • Илинденска 138, Скопје

 • 26 Јули 2019 - 28 Јули 2019
 • Клубски дом
 • Планина Плачковица

Благодарност!

Ви благодариме за тоа што споделувате содржини и го поддржувате нашиот веб сајт.