WSBK

SBK, Реа и новиот Kawasaki побрзи од Кратчлоу и Yamaha MotoGP

Реа и ZX-10RR беа подобри од Кал и М1 на патеката во Арагон.

Супербајк и МотоГП на иста патека за време на дво-дневните тестови. Уникатна можност да се видат двете класи заедно на иста патека.

Штета за проблемите кои ги направи лошото време, комплицирајќи го почетокот на денот иако временските услови подоцна се поправија. Но и ова не ги спречи Џонатан Реа и Kawasaki да покажат што умеат. На крајот тие постигнаа резултат од 1.49.3398. Реа и неговиот ZX-10RR на крајот беа подобри за една десетинка од Кал Кратчлоу кој возеше со М1. Севкупно беа извозени 65 круга.

Rea Aragon txt 26 04

Кратчлоу и Yamaha мораше да се задоволат со второто место и време од 1.49.460. На третото место се најде уште еден мотоцикл на Kawasaki, а со него возеше Алекс Ловс. Тој постигна време од 1.49.470.

Дани Педроса и КТМ исто така поминаа одреден период на патеката. На крајот тие извозеа 42 круга а најдоброто време кое го постигна Педроса изнесуваше 1.49.912, што му овозможи да дојде до четвртото место. Веднаш зад него се најде Герет Герлоф и Yamaha R1 со време од 1.50.557. Мораме да напоменеме дека Американскиот возач повеќе беше фокусиран на темпото отколку на тоа да постигне најдобар резултат.

Истото се однесува и на Андреа Локатели кој заврши на шестото место. Веднаш зад него следуваа Нозане со R1 како и Понсон кој возеше со Yamaha Asltare.

Тие утре повторно ќе се вратат на патеката кога ќе се оддржи вториот и последен ден од тестовите. Се надеваме само дека ќе ги послужат временските услови иако според тамошната метеоролошка служба се очекува повторно да врне.

Би можело да ве интересира

Со воведување на CE 04, електричниот макси скутер, на почетокот на оваа година BMW јасно стави до знаење дека во блиска идиниа може да очекуваме многу повеќе од германците во овој сегмент. 

Почитувани љубители на мотоциклистичката култура,

Со особена чест Ве покануваме да бидете дел од првата манифестација CRUISE CULT – The Art of the motorcycle 2022, која ќе се оддржи во сабота 25.06.2022 год., во период од 12.00 ч. – 17.00 ч. во Парк на Франкофонија - Скопје.

Трките беа далеку од досадни и неинтересни во трите класи, во кои жештината и конфигурација на патеката, прописно ги истоштија натреварувачите.

Кој каде ќе оди во следната сезона на MotoGP, и зошто. 

Иако викендов во Мизано ја видовме првата победа на актуелниот шампион, сепак титулата е далеку од одбранета.

Од оваа недела CFMoto станува достапен на три нови локации во државата. 

Листа на мото настани

Чопер клуб го најави Run to the Sun 2022.

  • 24 Јуни 2022 - 25 Јуни 2022
  • Clubhouse 3313
  • Илинденска 138, Скопје

Ноќни Волци Балкан: Интернационален мото собир.

  • 09 Јули 2022 - 09 Јули 2022

Најава за мото собирот на МК ЏИНКА Радовиш кој ќе се оддржи на 29/30/31 јули 2022 година. Повеќе детали наскоро.

  • 29 Јули 2022 - 31 Јули 2022
  • Клубски дом
  • Планина Плачковица

Дводневен мото фестивал во организација на МК Тиквеш Рајдерс од Кавадарци.

  • 17 Јуни 2022 - 18 Јуни 2022
  • 12 Другари
  • Ваташа, Кавадарци

Благодарност!

Ви благодариме за тоа што споделувате содржини и го поддржувате нашиот веб сајт.