WSBK

Промени на календарот во WorldSBK серијата

Ќе мораме да почекаме уште две недели до стартот на сезоната 2021 од WorldSBK серијата.

Следете нè на:

Ќе мораме да почекаме уште две недели до стартот на сезоната 2021 од WorldSBK серијата.

Холандската трка која требаше да се оддржи на патеката во Асен помеѓу 23-ти и 25-ти април, поради рестрикциите од коронавирусот, е одложена за неколку месеци и ќе се вози помеѓу 23-25 јули. Поради ова, новата сезона ќе почне во Есторил, викендот на 9-ти мај.

Одложувањето на трката во Асен се должи на локалните рестрикции кои ги воведоа неколку градоначалници на регионите каде се наоѓа патеката. Сите тие се согласни дека поголемите настани треба да се одложат барем до 1-ви јуни.

Jonathan Rea 2019 WorldSBK Champion 33

После почетокот на јуни, во регионот закажани се и неколку други настани меѓу кои е и Холандската ТТ трка која треба да се оддржи на 27-ми јуни. Но кај оваа трка, како и сите други поголеми настани, потребно е претходно одобрување кое ќе зависи од тоа каква е моменталната ситуација со коронавирусот.

Во Холандија веќе е на сила забрана за оддржување на јавни настани на целата територија но за провинцијата Дренте, каде се наоѓа патеката, оваа забрана во моментов важи до 1-ви јуни.

Поради рестрикциите, се уште не познато ниту дали ќе се оддржи MXGP трката која е закажана за мај.

DATE COUNTRY CIRCUIT WorldSBK WorldSSP WorldSSP300
May 7 – 9 Portugal Circuito Estoril** X X X
May 21 – 23 Spain MotorLand Aragón X X X
June 11 – 13 Italy Misano World Circuit “Marco Simoncelli” X X X
July 2 – 4 United Kingdom Donington Park X    
July 23 – 25 The Netherlands TT Circuit Assen X X X
September 3 – 5 France Circuit de Nevers Magny-Cours X X X
September 17 – 19 Spain Circuit de Barcelona-Catalunya X X X
September 24 – 26 Spain Circuito de Jerez – Ángel Nieto X X X
October 1 – 3 Portugal Autódromo Internacional do Algarve X X X
October 15 – 17 Argentina Circuito San Juan Villicum X X  
November 12 – 14 Indonesia Mandalika International Street Circuit*** X X  
STC Australia Phillip Island Grand Prix Circuit** X X  
TBA TBA TBA**** X X  

Би можело да ве интересира

Денес на патеката Забел, Ст. Нагоричане се одржа третата и последна за оваа година трка во ендуро натпреварувањата. 

ОК Холивуд знае да не “отруе” со кованици создадени од имињата на познатите парови, но ја сфаќате аналогијата, нели? 

Можно ли е да се подобри моторот кој е ионака еден од најдобрите во среднотешката Adventure класа?

Откако кренаа голема галама по социјалните медиуми пред некоја недела, минатата недела потврдија дека не било се залудно. CFMoto го прикажаа во живо на саемот во Милано нивниот нов концепт SR-C21

Дали MotoGP е навистина најпосакуваниот мото шампионат меѓу возачите? 

MV Agusta преку проектот Lucky Explorer влегува во популарната Adventure категорија!

Реклами

Листа на мото настани

Благодарност!

Ви благодариме за тоа што споделувате содржини и го поддржувате нашиот веб сајт.