WSBK

Преставен календарот за сезоната 2021 од WorldSBK шампионатот

Преставен календарот за сезоната 2021 од WorldSBK серијата. Повторно имаме 13 трки, шампионатот стартува кон крајот на април во Асен а по пауза од 24 години ќе се вози и во Индонезија.

Следете нè на:

 

Преставен календарот за сезоната 2021 од WorldSBK серијата. Повторно имаме 13 трки, шампионатот стартува кон крајот на април во Асен а по пауза од 24 години ќе се вози и во Индонезија.

Традиционалниот старт на сезоната кој секоја година се оддржува со трката на Филип Ајленд, оваа година поради коронавирусот е одложен и шампионатот ќе почне речиси два месеци подоцна, поточно викендот 23-25 април.

Тогаш ќе се вози трката во Асен, Холандија, која е една од патеките кои се враќаат во серијата за сезоната 2021. Во моментов, трката на Филип Ајленд е наведена како 12-та трка но точниот датум се уште не е утврден.

Доцниот старт на сезоната е поради коронавирусот. Поради пандемијата беа направени големи промени и во изминатата сезона. Шампионатот почна во Австралија пред да избувне пандемијата и до следната трка моравме да чекаме дури до крајот на август. До крајот на сезоната се оддржаа само уште седум трки на кои Џонатан Реа успеа да стигне до шестата титула.

WSBK txt 01 12

Од распоредот можеме да видиме и дека серијата главно ќе се оддржува во Европа. Првите две трки ќе се возат во Холандија и Португалија а потоа заминуваме на патеките во Арагон и Мисано.

Британската трка во Донингтон Парк повторно е вратена на календарот и ќе се оддржи помеѓу 2-3 јули а потоа следуваат Мањикур, Каталуња, Херез и Портимао.

Шампонатот потоа се сели во Аргентина каде трката ќе се оддржи помеѓу 15-17 октомври. После тоа следува Индонезија каде не чека сосема нова патека. Ако се биде во ред, ова ќе биде прва трка во Индонезија, еден од најголемите светски пазари на мотоцикли, по пауза од 24 години.

Се уште нема информации за тоа која ќе биде тринаесетата трка  а можно е да биде една од трите трки кои поради пандемијата минатата сезона беа откажани: Катар, Имола и Ошерслебен. Големи се шансите некоја од  овие трки да биде додадена на календарот помеѓу петата и шестата трка.

2021 WorldSBK Calendar

2021 WORLDSBK CALENDAR  
RD CIRCUIT COUNTRY DATE  
1 Assen Netherlands 23-25 April  
2 Estoril Portugal 07-09 May *
3 Motorland Aragon Spain 21-23 May  
4 Misano Italy 11-13 June  
5 Donington Park Great Britain 02-04 July  
6 Magny-Cours France 03-05 Sep  
7 Barcelona-Catalunya Spain 17-18 Sep  
8 Jerez Spain 24-26 Sep  
9 Portimao Portugal 01-03 Oct  
10 San Juan Villicum Argentina 15-17 Oct *
11 Mandalika Indonesia 12-14 Nov **
12 Phillip Island Australia TBA *
13 TBA      
* Subject to contract      
** Subject to homologation      

Би можело да ве интересира

Патеката Херез во Шпанија ќе биде домаќин на третата трка во сезоната. Во продолжение следува распоредот за сите сесии.

Ривалите на Французинот добро се сеќаваат на минатата година. Но ова е 2021-ва и ништо не е гарантирано.

Хорхе Лоренцо вели дека Марк Маркез возел без никаков страв на првата трка после долгата пауза која ја имаше поради операцијата на раката. Според поранешниот шампион, лошиот баланс помеѓу предната и задната гума е главната причина за излетувањата во Портимао.

Suzuki претстави подобрена верзија на GSX-S1000. Новата машина сега е помоќна од било кога досега.

Реа и ZX-10RR беа подобри од Кал и М1 на патеката во Арагон.

Од вториот до осмиот круг има најголемо оптоварување врз сопирачките. Пред крајот на трката, притисокот врз нив се намалува за 20 проценти, велат од Brembo.

Реклами

Листа на мото настани

Благодарност!

Ви благодариме за тоа што споделувате содржини и го поддржувате нашиот веб сајт.