WSBK

Премиера на новиот Kawasaki ZX-10RR

Новиот Kawasaki ZX-10RR ја имаше светската премиера на вториот ден од WorldSBK тестот во Херез и веднаш беше близу до уривање на рекорд.

Следете нè на:

 

Новиот Kawasaki ZX-10RR ја имаше светската премиера на вториот ден од WorldSBK тестот во Херез и веднаш беше близу до уривање на рекорд.

Долго очекуваната следна генерација на Kawasaki ZX-10RR за прв пат беше преставена на пост сезонскиот тест а Џонатан Реа веднаш се обиде да постигне најдобро време во Херез.

Оваа машина го наследи моделот кој на Реа му помогна да дојде до шестата титула во WSBK серијата. Сепак, од Kawasaki се уште не ги откриваат сите детали на новиот Ninja. Како што велат од компанијата, така ќе биде се до официјалната презентација на мотоциклот која е закажана за 23-ти Ноември.

Визуелно гледано, има промени кај предниот дел на Kawasaki ZX-10RR и во споредба со неговиот претходник, тој е позаоблен. Така е дизајниран за да биде поаеродинамичен и да се подобри стабилноста на предниот дел. Се очекува и моќноста на оваа машина да биде поголема со цел да се израмни со Ducati Panigale V4 R и Honda CBR1000RR-R.

Kawasaki ZX 10RR txt 20 11

Реа и неговиот тимски колега, Алекс Ловс, извозеа неколку круга на патеката. Резултатот кој го постигна Реа од 1 минута и 38.324 секунди е за само една десетинка побавен од рекордот на патеката.

Веднаш зад Реа се најде Торпак Разгатлиоглу а потоа следуваше Ловс. Герет Герлоф, кој настапи со машината на Yamaha која ги има најновите спецификации, беше четврти додека пак возачот на Honda, Леон Хаслам, беше петти.

Андреа Локатели продолжува да се аклиматизира на WorldSBK машината и заврши на шестата позиција. Неговиот ривал од WorldSSP, Лукас Маиас, заврши на седмото место.

Алваро Баутиста ја освои осмата позиција а веднаш зад него беше новиот возач на GRT Yamaha, Коха Нозане. Исак Вињалес и Лорис Кресон ги освоија последните две места.

motul makeodnija

Би можело да ве интересира

Damon престави две нови верзии на нивниот Hypersport модел. Машините имаат послаби перформанси но и нивната цена е помала.

Ducati престави лимитирана верзија на Diavel 1260 во чест на сестринската компанија, Lamborghini.

Преставена патеката по која ќе се вози релито Дакар 2021. Познатата трка повторно ќе се оддржува во Саудиска Арабија.

Honda повторно влезе во „big-bore“ крузер класата во 2021 со целосно новиот Rebel 1100, верзија на популарниот Rebel 500 која има поголем капацитет.

Данило Петручи вели дека бил многу тажен кога пред стартот на сезоната му било кажано дека нема да му биде продолжен договорот. Но сега, откако потпиша со КТМ, тимот кој изминатава сезона постигна три победи и осум пати се искачи на подиумот, Петручи вели дека е среќен поради таквата одлука на Ducati.

Kawasaki направи значајни промени кај познатиот ZX-10R за сезоната 2021.

Реклами

Листа на мото настани

Благодарност!

Ви благодариме за тоа што споделувате содржини и го поддржувате нашиот веб сајт.