WSBK

Незапирливиот Баутиста стигна до нова победа

Алваро Баутиста продолжува со перфектниот старт на новата сезона и стигна до нов хет трик од победи.

Следете нè на:

 

Алваро Баутиста продолжува со перфектниот старт на новата сезона и стигна до нова победа на патеката во Тајланд. Возачот на Aruba.it Racing Ducati има 100 процентен успех во неговата Супербајк кариера и на останатите возачи не им остави никаква можност да се надеваат на победа. Баутиста на крајот заврши со предност од 10 секунди.

Bautista Thailand Race Txt 18 03

Џонатан Реа во поголем дел од трката се бореше со Алекс Ловс за втората позиција. Возачот на Pata Yamaha заврши на истата позиција на првата и на спринт трката.

Михаел ван дер Марк не успеа да ја повтори брзината на неговиот тимски колега и на крајот мораше да се задоволи со четвртото место. Сепак, тој успеа да ги победи возачите на Kawasaki и GRT Yamaha, Леон Хаслам односно Марко Меландри.

Вториот возач на Aruba.it Racing Ducati, Чез Дејвис, беше дел од интересна борба со ван дер Марк, Хаслам и Меландри но поради технички проблеми во осмиот круг мораше да се повлече од трката.

Сандро Кортезе имаше уште еден солиден настап и возачот на GRT Yamaha на крајот го освои седмото место а веднаш зад него беше возачот на Barni Ducati, Михаел Рубен Риналди.

Во последните делови од трката, Торпак Разгатлиоглу (Puccetti Kawasaki) успеа да го претекне Жорди Торес (Pedercini Kawasaki) а Маркус Рајтенбергер (BMW) заврши на единаесетото место. Неговиот тимски колега, Том Сајкс, мораше предвреме да ја заврши трката поради механички проблем.

Возачите на Moriwaki-Althea Honda и Mie Althea Honda, Риучи Кијонари и Алесандро Делбианко го освоија дванаесетото и тринаесетото место. Леон Камиер мораше да ја пропушти втората трка а Јуџин Лаверти го пропушти целиот настап во неделата.

motul makeodnija

Би можело да ве интересира

За само 18 месеци имаме нова поправка на патеката во Силверстоун.

Понекогаш треба да побараш нешто од универзумот за тој да ти ја исполни желбата.

Kawasaki објавија детали од нивната оф роуд линија на мотоцикли за сезоната 2020.

Ако мислевте дека новиот авантуристички мотоцикл на КТМ е убав тогаш што мислите за новата 790 Adventure R Rally верзија?

Маверик Вињалес смета дека Хорхе Лоренцо следната трка треба да ја почне од последниот ред. „Изгледаше како почетничка грешка а тој е неколкукратен шампион.“

Андреа Довициозо го прифати извинувањето на Хорхе Лоренцо но сепак е разочаран од резултатот на неделната трка. Смета дека Лоренцо треба да добие казна.

Бидете информирани за сите новости директно на вашата е-маил адреса
Реклами

Листа на мото настани

 • 28 Јуни 2019 - 29 Јуни 2019
 • Gradski Bazen Kumanovo
 • bul.Oktomvriska Revolucija, 1300 Kumanovo

 • 28 Јуни 2019 - 29 Јуни 2019
 • Clubhouse 3313
 • Илинденска 138, Скопје

 • 26 Јули 2019 - 28 Јули 2019
 • Клубски дом
 • Планина Плачковица

 • 10 Август 2019 - 10 Август 2019
 • Сè уште непознато
 • Битола

 • 24 Август 2019 - 24 Август 2019
 • Сè уште непознато
 • Прилеп

Благодарност!

Ви благодариме за тоа што споделувате содржини и го поддржувате нашиот веб сајт.