WSBK

Како ќе изгледа еден тркачки викенд на Мотул Светскиот Супербајк шампионат?

Потврдени промените за сезоната 2019.

Следете нè на:

 

Кон крајот на 2018 година SBK комисијата составена од Грегорио Лавила (спортски директор на WorldSBK), Таканао Цубоуши (MSMA), Пол Дупарк (заменик на Резо Булшу и секретар на состанокот), Чарлс Хенекам (FIM CTI координатор), Скот Смарт (технички директор на FIM WorldSBK) и Даниел Карера (извршен директор на WorldSBK) го потврди новиот викенд распоред.

Во 2019 година, во Светскиот Супербајк шампионат ќе имаме промена од четири на три тренинг сесии. Ова значи дека во петок повторно ќе имаме два слободни тренинга. WorldSSP ќе остане ист додека пак WorldSSP300 ќе биде поделен на две групи, а секоја од групите ќе има по две тренинг сесии. Резултатите од сесијата која ќе се оддржи во петок нема да влијаат на квалификациската позиција.

Големи промени имаме во сабота, а „Tissot Superpole“ отсега ќе стане една квалификациска сесија за сите класи. Конечните резултати од WorldSBK Tissot Superpole ќе го одреди распоредот на возачите за првата саботна трка како и за „Sprint“ трката која ќе се оддржи во недела. Оваа трка во иднина ќе биде позната како „Tissot Superpole“. За „World Supersport 300“ шампионатот, возачите кои нема да се квалификуваат за трката ќе имаат уште една можност да го направат истото. Ќе се оддржи уште една трка наречена „Last Chance“, а возачите кои ќе ги освојат првите шест места, ќе стартуваат од последните шест позиции на трката закажана за во недела.

Во недела ќе имаме вистинско уживање составено од четири трки. Првата трка од SBK ќе биде целосно новата „Sprint Race“ формат трка која ќе се состои од 10 круга. Поените кои ќе ги освојат возачите тука ќе бидат додадени на нивнииот целокупен резултат. Тие ќе бидат по следниов распоред: 12/9/7/6/5/4/3/2/1. Нема да има никакви промени во првата и втората трка, а распределбата на бодови ќе остане непроменета за првите 15 возачи. Оваа распределба ќе биде: 25/20/16/13/11/10/9/8/7/6/5/4/3/2/1.

Втората трка во неделата за WorldSBK ќе биде во традиционалниот формат. Распоредот на патеката ќе биде определен според првите девет позиции на „Tissot Superpole Race“ трката, а од десетото место па натаму ќе биде според позициите од „Tissot Superpole“. Можноста за три трки во различен формат ќе им помогне на тимовите да работа на различна стратегија за секоја од трките во текот на викендот. На фановите ова ќе им донесе поголема возбуда и доживување. А како надополнување на сето ова, викендот ќе заврши со WorldSSP300 трката која секогаш е интересна од самиот старт па се до крајот.

Би можело да ве интересира

На 28, 29 и 30 Јуни за првпат на овие простори ќе се одржи женски мото камп во близина на градот Салаш, Република Србија. На него е дозволено да учествуваат само девојки. Односно, оние кои возат мотори и оние кои не возат, а ја делат истата пасија со првите.

Валентино Роси вели дека имал многу проблеми на правите делови за време на одржувањето на Француската Гран При трка а неговиот мотоцикл бил многу послаб во споредба со мотоциклите на неговите ривали.

Џек Милер во Шпанија го испроба доминантниот Ducati Panigale V4 R.

Ducati тестираат замена за 959 Panigale и неговиот v-twin мотор.

„Секој викенд учиме нешто ново. Наскоро ќе бидеме подобри“  - Хорхе Лоренцо

Дали би купиле Кинески скутер од Австриска компанија кој го има знакот на Ducati?

Бидете информирани за сите новости директно на вашата е-маил адреса
Реклами

Листа на мото настани

 • 11 Мај 2019 - 11 Мај 2019
 • Фабрика Партизанка - Индустриска зона

 • 01 Јуни 2019 - 01 Јуни 2019
 • Голозинци
 • Велес

 • 02 Јуни 2019 - 02 Јуни 2019
 • Дом на млади
 • Штип

 • 07 Јуни 2019 - 08 Јуни 2019
 • Нов Парк
 • Свети Николе

 • 14 Јуни 2019 - 16 Јуни 2019
 • Кавадарци

 • 28 Јуни 2019 - 29 Јуни 2019
 • Gradski Bazen Kumanovo
 • bul.Oktomvriska Revolucija, 1300 Kumanovo

 • 28 Јуни 2019 - 29 Јуни 2019
 • Clubhouse 3313
 • Илинденска 138, Скопје

 • 26 Јули 2019 - 28 Јули 2019
 • Клубски дом
 • Планина Плачковица

Благодарност!

Ви благодариме за тоа што споделувате содржини и го поддржувате нашиот веб сајт.