WSBK

Џонатан Реа очекува нова победа

Џонатан Реа планира нова победа на трката во Портимао.

Следете нè на:

 

Џонатан Реа планира нова победа на трката во Портимао.

Џонатан Реа вели дека планира да ја продолжи борбата за титулата и очекува да ја продолжи импресивната форма и на трката во Портимао.

Реа постигна победа на оваа патека на последните седум трки а низата се протега се до втората трка во 2014 година кога ја оствари неговата последна победа во тимот на Honda. Како возач на Kawasaki, тој нема пораз на оваа патека.

После продуктивниот тест кој го имаше на истата патека пред две недели, кога тестираше нови делови, Реа вели дека е целосно фокусиран на последните неколку трки од сезоната и планира да ја одбрани предноста од 81 поен во однос на Алваро Баутиста.

Rea txt 04 09

„Со нетрпение чекам повторно да почнам да се тркам“ , изјави Реа. „Помина долг период од последната WorldSBK трка и неможам да дочекам да почне викендот во Портимао.“

„Ми се допаѓа оваа патека а после тестот имаме јасна престава за основните сетинзи кај Ninja ZX-10RR. Во петок ќе работиме чекор по чекор за да го подготвиме целиот пакет а потоа ќе се фокусираме на квалификациите.“

„Ќе имам голема подршка од моите фанови од Северна Ирска и неможам да дочекам да почне трката.“

До крајот на сезоната остануваат уште максимални 248 поени. Реа се уште го очекува неизвесна борба но останува фаворит за освојување на нова титула.

motul makeodnija

Би можело да ве интересира

Кон крајот на годината Ducati ќе пушти во продажба целосно нова верзија на Multistrada.

Марк Маркез успеа во последниот круг да го победи Фабио Куартараро на трката која се возеше во Мисано и ја зголеми предноста на табелата на 93 поени.

Марк Маркез вели дека и покрај фрустрациите кои ги имаше на последните две трки, не се потребни драстични промени со оглед на тоа дека има удобна предност во генералниот пласман.

Андреа Довициозо вели дека сеќавањата му се вратиле набрзо по тешкиот пад на Британската Гран При трка но дека сепак морале да му кажат што го предизвика инцидентот.

Викендов се вози 13-та рунда од МотоГП шампионатот, домаќин ќе биде патеката „Мизано Адриатико“ во Сан Марино.

Победникот на трката во Силверстоун, Алекс Ринс, вели дека е мотивиран и подготвен за борба за првата позиција на трката која се вози овој викенд.  Откако се опорави од повредата на патеката се враќа Јоан Мир.

Бидете информирани за сите новости директно на вашата е-маил адреса
Реклами

Листа на мото настани

Благодарност!

Ви благодариме за тоа што споделувате содржини и го поддржувате нашиот веб сајт.