WSBK

Алваро Баутиста преминува во Honda и уште неколку други гласини од WSBK

Во моментов ја имаме долгата летна пауза во WSBK серијата. Тоа значи дека во гаражите се случуваат многу работи. Секако, тука се и гласините.

Следете нè на:

 

Во моментов ја имаме долгата летна пауза во WSBK серијата. Тоа значи дека во гаражите се случуваат многу работи. Секако, тука се и гласините.

Има голем број на информации за можни трансфери во 2020 година но ниту една не е толку интересна колку онаа која се однесува на Алваро Баутиста. Наводно, тој ќе го напушти Ducati и ќе премине во фабричкиот тим на Honda. Оваа гласина се појави откако во јавноста излезе информација дека Honda планира нов супербајк модел за сезоната 2020.

Судејќи според досегашната реакција на HRC можеме слободно да кажеме дека наскоро навистина ќе се појави таков мотоцикл. А можеме да претпоставиме и дека со него ќе настапува некој од најдобрите возачи. Прв на таа листа секако е Алваро Баутиста.

Нашите извори ни откриваат дека Баутиста во следната година ќе настапи во познатата црвена боја. Ова пак остава простор за нов возач во тимот на Ducati а на листата веќе се споменуваат неколку имиња.

WorldSBK Rummors txt 08 08

Најверојатно тоа ќе биде Скот Рединг. Поранешниот Ducati MotoGP возач во моментов е еден од најдобрите натпреварувачи во Британскиот Супербајк шампионат и се уште настапува со машина на Ducati.

Ducati Panigale V4R, кој има BSB спецификации, е сосема поинаков од WorldSBK верзијата а тоа би значело дека преминот на Рединг во серијата нема да биде толку лесен. Сепак, Британецот е талентиран возач и сигурно нема да ја пропушти шансата доколку му се укаже.

Можеме да очекуваме уште неколку други возачи да ги сменат своите тимови. Има најава дека Јуџин Лаверти следната година ќе му биде нов тимски колега на Том Сајкс во тимот на BMW. Ова би било навистина интересна комбинација бидејќи BMW S1000RR во последниот период е навистина импресивен.

Останете со www.motori.com.mk за да ги дознаете најновите информации од WSBK серијата.

motul makeodnija

Би можело да ве интересира

Марк Маркез вели дека е среќен што Романо Фенати повторно се бори за првото место.

Ова е мотоциклот со кој Џонатан Реа и Леон Хаслам победија на трката Suzuka 8-Hours.

Спортскиот директор на Ducati , Паоло Чиабати, ги објаснува причините зошто тимот за прв пат во својата историја се одлучи да настапи со четири мотоцикли кои имаат фабрички спецификации.

Тимскиот менаџер на Repsol Honda, Алберто Пуиг е среќен поради враќањето на патеката на Хорхе Лоренцо но не очекува тој да биде во врвна форма.

Листа на сите се познати договори кои возачи и тимовите ги имаат за 2020 година.

Лидерот на табелата Алекс Маркез ќе ја вози шестата сезона во Moto2 серијата.

Бидете информирани за сите новости директно на вашата е-маил адреса
Реклами

Листа на мото настани

  • 24 Август 2019 - 24 Август 2019
  • Сè уште непознато
  • Прилеп
Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to Twitter

  • 31 Август 2019 - 01 Септември 2019
  • Патека Плевен
  • Долна Митрополија, Бугарија
Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to Twitter

  • 07 Септември 2019 - 09 Септември 2019
  • Република Македонија
Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to Twitter

Благодарност!

Ви благодариме за тоа што споделувате содржини и го поддржувате нашиот веб сајт.