Вести од светот

Релито Дакар ќе се одржи во Саудиска Арабија?

Се појавија неколку гласини кои укажуваат на тоа дека релито Дакар следната година ќе се вози во Саудиска Арабија.

Следете нè на:

 

На интернет се појавија неколку гласини кои укажуваат на тоа дека релито Дакар следната година ќе се вози во Саудиска Арабија. Наводно, организаторите на настанот потпишале пет годишен договор со Арапската држава.

Ова значи дека после 11 години, релито ќе ја напушти Јужна Америка. Првично, тоа беше преселено на овој континент поради опасност од терористички напади во Африка.

Rally Saudi Arabia Txt 1 09 04

Откако заинтересираноста за настанот опадна, минатата година релито за прв пат се одржа само во една држава, Перу. Иако постоеја гласини дека тоа повторно би можело да се врати во Африка, парите кои ги платиле првите луѓе на Саудиска Арабија биле одлучувачки релито да се одржи на Блискиот Исток.

Арапската држава веќе вложува во спортот и сака да има уште еден ваков настан на својата територија. Саудиска Арабија веќе е домаќин на Формула Е шампионатот како и трка од Рели серијата која е подржана од FIA.

motul makeodnija

Би можело да ве интересира

На ред е седмата рунда од МотоГП шампионатот која викендов ќе се вози на патеката Каталуња во близина на Барселона.

Валентино Роси вели дека нема причина за загриженост околу неговата иднина во Премиерната класа и покрај тоа што го имаше можеби најлошиот викенд во неговата 23 годишна кариера.

Нашите извори од MotoGP гаражите откриваат дека би можело да има големи промени на патеката во сезоната 2020.

Кога дојде поканата за присуство на презентацијата на двата мотоцикли на Honda, CB650R и CBR650R, навистина бев заинтересиран да отидам. На хартија, моделот 650 изгледа како еден од најпотценетите модели но навистина сакав самиот да проценам дали тоа е вистина или не.

Откако Данило Петручи победи на трката во Муџело, Џек Милер вели дека би бил среќен доколку остане дел од тимот и во 2020 година.

Дали затворањето на визирот на вашата кацига го прави воздухот што го дишете опасен?

Бидете информирани за сите новости директно на вашата е-маил адреса
Реклами

Листа на мото настани

 • 14 Јуни 2019 - 16 Јуни 2019
 • Кавадарци

 • 28 Јуни 2019 - 29 Јуни 2019
 • Gradski Bazen Kumanovo
 • bul.Oktomvriska Revolucija, 1300 Kumanovo

 • 28 Јуни 2019 - 29 Јуни 2019
 • Clubhouse 3313
 • Илинденска 138, Скопје

 • 26 Јули 2019 - 28 Јули 2019
 • Клубски дом
 • Планина Плачковица

Благодарност!

Ви благодариме за тоа што споделувате содржини и го поддржувате нашиот веб сајт.