Вести од светот

Shark ја купи Nolan!

2 Ride Holding Group, компанијата сопственик на Shark, објави дека ја купиле италијанската компанија Nolan Group.

Следете нè на:

2 Ride Holding Group, компанијата сопственик на Shark, објави дека ја купиле италијанската компанија Nolan Group.

Француската групација 2 Ride Holding Group е сопственик на брендовите Shark, Bering, Segura, Bagster и Cairn. Nolan Group пак под своја закрила ги има Nolan, X-Lite и Grex најпопуларните брендови за кацига на Европскиот пазар.

sharknolan

Нолан е Италијанска компанија основана во 1927 година во Бергамо каде што до денешен ден се произведуваат кацигите од овој бренд. Од друга страна Шарк постои на пазарот 30-на години, дизајнот за кацигите се прави во Франција, но изработката е во Тајланд. 

Сите компании кои се под закрила на Nolan Group работат на делови за изработка на кациги, со исклучок на N-Com кои се задолжени за комуникациските системи, кај Shark освен кацигите се произведуваат и аксесоари, облека и други делови за мотоцикли. Со додавањето на Нолан под своја закрила Шарк со сигурност ќе се издвои како производител и ќе може значително да го зголеми производството.

nolan

Она кон што се стреми 2 Ride Holding Group според зборовите на сопственикот Патрик Франсоа е зголемување на уделот во Американскиот пазар, како и промовирање на нови достапни производи за глобалниот пазар. Според него двете компании веќе работат на заеднички производ. 

Во прес информацијата се вели дека во иднина се очекува заеднички настап под една групација која ќе вклучува повеќе од 1000 вработени и продажба со износ од 150 милиони евра во светски рамки. Се уште не е познато дали производството на Нолан ќе остане во Бергамо или новиот сопственик ќе се одлучи да го префрли во Тајланд.

Извор: motomag.gr

motul makeodnija

Би можело да ве интересира

Благодарение на Мото Азуро имавме прилика да го провозиме новиот Yamaha Tenere 700 и да уживаме во карактеристиките на овој специфичен модел.

Иако МотоГП шампионатот сè уште не е започнат, падокот врие од новостите кои пристигнаа деновива.

Првата трка од Ендуро шампионатот на Македонија за 2020 година ќе се вози на 21-ви јуни во Велес.

Конечно добри вести за љубителите на МотоГП, денеска беше објавен официјалниот календар според кој сезоната конечно ќе започне на 19-ти јули со трката во Херез.

На листата на откажани трки за 2020 денеска беше додадена и легендарната Муџело.

Трката која требаше да се вози на 7-ми јуни на патеката Орман крај Скопје се одложува до следниот викенд, односно 14-ти јуни.

Реклами

Листа на мото настани

  • 19 Јуни 2020 - 21 Јуни 2020
  • Club house
  • Скопје, Водно

Благодарност!

Ви благодариме за тоа што споделувате содржини и го поддржувате нашиот веб сајт.