Вести од светот

КТМ го прошири производството во Кина

КТМ ќе префрли дел од производството на мотоцикли во новата фабрика во Кина.

Следете нè на:

 

КТМ ќе префрли дел од производството на мотоцикли во новата фабрика во Кина.

KTM склучи договор за соработка со кинеската компанија CFMoto и следната година дел од мотоциклите ќе бидат произведени во новата фабрика во Хангзу.

Двете компании започнаа соработка уште во 2011 година а CFMoto почна да увезува и да продава мотоцикли на КТМ ширум Кина. Со новиот договор, нивната соработка уште повеќе ќе се продлабочи.

Во новиот објект ќе можат да се произведуваат помеѓу 50,000 и 100,000 мотоцикли годишно а со работа се очекува да почне кон средината на 2020 година.

Голем дел од мотоциклите на КТМ од средна класа ќе почнат да се произведуваат во Кина а потоа ќе се продаваат во Европа, Сад и Азија.

KTM390 China txt 19 12

Со овој потег, компанијата ќе го зацврсти своето место на пазарот во Азија а во исто време, во Европа ќе може да се фокусира на производство на попрестижни модели, каков што е KTM Super Duke R.

Оваа стратегија веќе одлично функционира во Индија, каде се наоѓа еден од партнерите на Австриската компанија, Bajaj Auto. Во фабриката во Индија, покрај тоа што се произведуваат неколку од моделите на фирмата, во иднина ќе почнат да се произведуваат и електричните машини на КТМ.

Изминатава година беше навистина продуктивна за компанијата а заедно со сестринската компанија, Husqvarna, преставија неколку нови модели.

Договорот исто така ќе биде од корист и за CFMoto. Компанијата веќе има одобрение за користење на 990cc LC8 моторот а наскоро планираат да произведат и неколку модели со кои ќе се појават на пазарот во Европа.

Еден од најголемите светски производители на ATV машини, CFMoto веќе има креирано неколку мотоцикли со помал капацитет но сега планира големи промени. Како предводник на промените се смета линијата 700CL-X која веќе беше преставена на EICMA 2019.

Исто така беше преставен и 300NK, моделот кој е под силно влијание на КТМ и 250SR спортскиот мотоцикл.

Би можело да ве интересира

Со новиот R 18 Transcontinental, BMW ја надополнува својата R 18 фамилија со т.н. голема американски турер. На овој модел се надоврзува и т.н. бобер, модел кој е именуван едноставно како R 18 B.

Кал Крачлоу ќе го замени возачот на Petronas Yamaha SRT, Франко Морбидели на двете трки во Австрија и следната во Велика Британија.

И покрај тоа што челниците на KTM во 2015 година најавија дека нема повеќе да прават супер брзи мотори кои припаѓаат на патеките а не на улиците, сепак еве демант, барем во некоја рака. 

Дани Педроса, сега тест возачот на Red Bull KTM Factory Racing за прв пат на патеката во Австрија ќе се појави со KTM RC16 во натпреварувачка конкуренција. 

Givi во својата богата понуда вклучи и универзално светло чија задача ќе биде да ја осветлува внатрешноста на вашиот куфер. 

Од чилеанскиот Каретера аустрал до украинските карпати, од канадските прерии до европските најпопуларни места за возење, глобалната мото заедница за прв пат се обедини и возеше, и виртуелно и физички, на првиот THE WORLD ADVENTURE WEEK организиран од страна на KTM и апликацијата Riser.

Реклами

Листа на мото настани

  • 30 Јули 2021 - 01 Август 2021
  • Мотодом Џинка
  • Планина Плачковица

Благодарност!

Ви благодариме за тоа што споделувате содржини и го поддржувате нашиот веб сајт.