Вести од светот

Француската полиција ќе воведе патрола која ќе внимава на бучавата во градот

Возачите кои го сакаат моќниот звук на мотоциклите во иднина ќе мораат да внимаваат кога ќе возат низ Париз.

Следете нè на:

 

Возачите кои го сакаат моќниот звук на мотоциклите во иднина ќе мораат да внимаваат кога ќе возат низ Париз.

Француската полиција создаде нов тим чија единствена задача ќе биде да ја намали бучавата која ја прават мотоциклистите. Екипата се состои од 40 припадници на полицијата а според Француските медиуми, тие имаат поминато специјален тренинг за да можат лесно да откријат кој мотоцикл најмногу ги вознемирува жителите на Париз.  

Казните за сообраќајни прекршоци во кои се вклучени мотоциклите веќе се високи во Франција а за некои класи достигнуваат и до 90 евра. Исто така полицајците веќе разговарала со голем број на моторџии и ги предупредиле дека во иднина ќе има големи казни доколку бидат премногу гласни.

fronch police txt 05 12

Во последниот период, главниот град на Франција објави војна на прегласните превозни средства, а особено мотоциклите. Комплексната мрежа на микрофони која ја има низ целиот град има за цел да ги забележи превозните средства кои се најбучни. Во моментот кога тие ќе поминат покрај микрофонот, најблиската камера ја снима нивната регистрација.

Нешто слично има воведено и во Велика Британија но тој систем се уште се наоѓа во тест период.

Што мислите за најновата одлука на Француските власти? Дали е ова добро искористување на ресурсите или пак полицијата треба да се фокусира на други поважни работи?

motul makeodnija

Би можело да ве интересира

„Можеби за време на тестот нема да можам да го извозам планираниот број на кругови“ – Марк Маркез

„Yamaha работи напорно и ќе се обиде уредот да биде готов за тестот во Малезија“- Маверик Вињалес

Компанијата Мото-Пром од Гевгелија од неодамна е новиот увозник на брендот Кавасаки за Македонија.

Макс Биаџи и Хју Андерсон ќе му се приклучат на Хорхе Лоренцо и оваа сезона ќе станат дел од MotoGP Legends листата.

Стартот на оваа година веќе ни навестува дека таа ќе биде многу интересна и возбудлива, особено за Motul. 

„Имам слушнато многу работи за Кени Робертс, дека тој е еден од возачите кој го има променето самиот концепт. Марк е ист како него, тој го промени начинот на кој возиме“ – Данило Петручи.

Реклами

Листа на мото настани

  • 22 Февруари 2020 - 22 Февруари 2020
  • Clubhouse 3313
  • Илинденска 138, Скопје
Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to Twitter

Благодарност!

Ви благодариме за тоа што споделувате содржини и го поддржувате нашиот веб сајт.