Вести од светот

Луис Хамилтон среќен од можноста да настапи со MotoGP мотоцикл

Формула 1 возачот Луис Хамилтон е подготвен да го замени местото со Валентино Роси.

Следете нè на:

 

Формула 1 возачот Луис Хамилтон е подготвен да го замени местото со Валентино Роси.

Луис Хамилтон вели дека е навистина возбуден од можноста да настапи со MotoGP мотоцикл. Во декември, тој ќе го замени месото со Валентино Роси. Италијанецот ќе настапи со две години стариот болид на Мерцедес додека пак Хамилтон ќе ја испроба MotoGP машината на Yamaha.

Веќе подолг период се зборува дека двајцата шампиони ќе ги заменат своите места. Во ова секако дека помага и главниот спонзор, Monster Energy. Настапот ќе се оддржи на 9-ти декември на патеката во Валенсија.

Hamilton Rosi main 26 11

Британецот за Crash.net изјави: „Навистина сум возбуден поради оваа можност. Неверојатно е да се најдам на иста патека со возач каков што е Валентино. Тоа воедно е и голема чест бидејќи тој е еден од најдобрите возачи во историјата на овој спорт. Но ќе биде интересно и да се види како ќе му оди со мојот болид.“

„Во последните две години редовно возам мотоцикл. Немам поминато многу време на патеката но тие денови кога возев, нема никогаш да ги заборавам.“

Ова не е прв пат како Хамилтон настапува на мото патека. На патеката во Херез заедно со Мајкл ван дер Марк и Алекс Ловс го испроба GYTR R1M. Според Crash.net, во следните неколку дена Британецот ќе има уште неколку настапи на патеката во Херез.

motul makeodnija

Би можело да ве интересира

Тимот на КТМ го претстави новиот мотор со кој ќе се натпреварува во МотоГП шампионатот.

BMW Motorrad патентира нова технологија и планира да вгради „crumple zone “ кај мотоциклите со цел да се зголеми безбедноста на возачите.

Веднаш откако беше соопштено дека се откажува Формула 1 трката во Кина, многумина се загрижија дека би можело истото да се и се случи и на MotoGP трката во Тајланд.

Интервју со првиот човек на Dorna.

Со цена од 100 000 евра, LM 410 е најновата креација на екстремни машини кои ни доаѓаат од Лазарет.

После промените кои ги направија во текот на зимата, Алеш Еспаргаро вели дека Aprilia сега работи како голема екипа.

Реклами

Листа на мото настани

 • 22 Февруари 2020 - 22 Февруари 2020
 • Clubhouse 3313
 • Илинденска 138, Скопје

 • 14 Март 2020 - 14 Март 2020
 • Beertija Pub
 • Frederik Shopen 4, 1000 Skopje

 • 28 Март 2020 - 28 Март 2020
 • Bad Boys Bar
 • Кочани

 • 19 Јуни 2020 - 21 Јуни 2020
 • Club house
 • Скопје, Водно

Благодарност!

Ви благодариме за тоа што споделувате содржини и го поддржувате нашиот веб сајт.