Вести од светот

Ducati не е на продажба: VW одлучи да го задржи Италијанскиот бренд

Автомобилскиот гигант потврди дека не планира да го продаде брендот Ducati.

Следете нè на:

 

Автомобилскиот гигант потврди дека не планира да го продаде брендот Ducati.

Автомобилскиот гигант потврди дека не планираат да го продадат брендот Ducati. Ваквата реакција следува откако се појавија информации дека Ducati, кој е во сопственост на групацијата VW, би можел да биде продаден, самостојно или пак во пакет заедно со Италијанската компанија Lamborghini.

Во соопштението кое го испратија од компанијата се наведува: „Постои согласност меѓу членовите на бордот дека Lamborghini и Ducati ќе останат дел од Volkswagen групацијата.“

Ducati txt 15 12

Пред неколку години се појавија информации дека VW планира да го продаде Ducati. Според информациите, гигантот се подготвувал да продаде дел од компаниите кои ги поседува со цел да собере пари за да го плати заемот од 15 милијарди евра. Извори блиски до агенцијата Reuters открија дека сепак од компанијата сметаат дека продажбата на Ducati нема да им обезбеди многу средства. Италијанската компанија беше купена во 2012 година за 708 милиони фунти и досега во неа беа инвестирани значителни финансиски средства.

Би можело да ве интересира

Со новиот R 18 Transcontinental, BMW ја надополнува својата R 18 фамилија со т.н. голема американски турер. На овој модел се надоврзува и т.н. бобер, модел кој е именуван едноставно како R 18 B.

Кал Крачлоу ќе го замени возачот на Petronas Yamaha SRT, Франко Морбидели на двете трки во Австрија и следната во Велика Британија.

И покрај тоа што челниците на KTM во 2015 година најавија дека нема повеќе да прават супер брзи мотори кои припаѓаат на патеките а не на улиците, сепак еве демант, барем во некоја рака. 

Дани Педроса, сега тест возачот на Red Bull KTM Factory Racing за прв пат на патеката во Австрија ќе се појави со KTM RC16 во натпреварувачка конкуренција. 

Givi во својата богата понуда вклучи и универзално светло чија задача ќе биде да ја осветлува внатрешноста на вашиот куфер. 

Од чилеанскиот Каретера аустрал до украинските карпати, од канадските прерии до европските најпопуларни места за возење, глобалната мото заедница за прв пат се обедини и возеше, и виртуелно и физички, на првиот THE WORLD ADVENTURE WEEK организиран од страна на KTM и апликацијата Riser.

Реклами

Листа на мото настани

  • 30 Јули 2021 - 01 Август 2021
  • Мотодом Џинка
  • Планина Плачковица

Благодарност!

Ви благодариме за тоа што споделувате содржини и го поддржувате нашиот веб сајт.