Останато

[видео] Ducati MotoE, најава за потивка индина на Ducati

Викендов “збрче” уште еден нов модел на Ducati.

Фабриката за мотоцикли од Borgo Panigale викендов пласираше промо видео во кое можевме да го видиме, и до некаде чуеме, новиот прототип на моторот кој ќе се натпреварува во светскиот шампионат за електрични мотоцикли како единствен добавувач, од 2023 година. Со ова воедно и ќе ја замени малата компанија Energica, која со моделот Energica Ego Corsa го расчисти патот исполнувајќи ја задачата на единствен добавувач веќе четврта сезона, од инаугурацијата на оваа класа во 2019-та година.

Ducati MotoE first test vallelunga 1 800x445

На тестирањето кое се одвиваше на патеката Autodromo Vallelunga Piero Taruffi во близина на Рим, Италија, техничкиот тим на Ducati прибираше нови информации од прототипот V21L како подготовка за новата сезона. “Тешката” задача на набивање километража ја има поранешниот тркач Alex de Angelis кој има што да каже, особено ако се земе предвид неговото огромно искуство кој го собираше во светските шампионати и тоа во 125 & 250cm³, Moto2, MotoGP, WSBK и MotoE! Улогата на развоен возач ја дели со уште еден искусен возач, кој ги има “поминато” скоро сите класи, Италијанот и тест возач на фабричкиот тим на Ducati во MotoGP, Италијанот Michele Pirro. Со оваа возачка постава не би требало да има сомнежи за крајниот резултат.

Roberto Canè е задолжен за менаџирање на тимот под закрилата на проектот Ducati eMobility, и изјави дека е задоволен од досегашниот развој, кој е резултат на постојаната работа уште од промовирањето на соработката со FIA минатата година. Ова е второ тестирање по она во Октомври 2021 година, на патеката Marco Simoncelli во Misano.

Сигурно дека Италлијаните ќе ја искористат соработката, покрај маркетиншкиот ефект, и за развој на цивилна верзија со која би го освојувале и пазарот на електрични мотори кои, сакале или не полека расте во светски рамки.

Маркетинг тимот знае дека за возење мотор покрај брзината, е важен и звукот, па во промо видеото особено посветила внимание на овој дел. 

Погледнете (и чујте)!

Би можело да ве интересира

Со воведување на CE 04, електричниот макси скутер, на почетокот на оваа година BMW јасно стави до знаење дека во блиска идиниа може да очекуваме многу повеќе од германците во овој сегмент. 

Почитувани љубители на мотоциклистичката култура,

Со особена чест Ве покануваме да бидете дел од првата манифестација CRUISE CULT – The Art of the motorcycle 2022, која ќе се оддржи во сабота 25.06.2022 год., во период од 12.00 ч. – 17.00 ч. во Парк на Франкофонија - Скопје.

Трките беа далеку од досадни и неинтересни во трите класи, во кои жештината и конфигурација на патеката, прописно ги истоштија натреварувачите.

Кој каде ќе оди во следната сезона на MotoGP, и зошто. 

Иако викендов во Мизано ја видовме првата победа на актуелниот шампион, сепак титулата е далеку од одбранета.

Од оваа недела CFMoto станува достапен на три нови локации во државата. 

Листа на мото настани

Чопер клуб го најави Run to the Sun 2022.

  • 24 Јуни 2022 - 25 Јуни 2022
  • Clubhouse 3313
  • Илинденска 138, Скопје

Ноќни Волци Балкан: Интернационален мото собир.

  • 09 Јули 2022 - 09 Јули 2022

Најава за мото собирот на МК ЏИНКА Радовиш кој ќе се оддржи на 29/30/31 јули 2022 година. Повеќе детали наскоро.

  • 29 Јули 2022 - 31 Јули 2022
  • Клубски дом
  • Планина Плачковица

Дводневен мото фестивал во организација на МК Тиквеш Рајдерс од Кавадарци.

  • 17 Јуни 2022 - 18 Јуни 2022
  • 12 Другари
  • Ваташа, Кавадарци

Благодарност!

Ви благодариме за тоа што споделувате содржини и го поддржувате нашиот веб сајт.