Останато

Продолжува изградбата на Mandalika International Street Circuit

Продолжува изградбата на патеката Мандалика која се наоѓа на Индонезискиот остров Ломбок. Според најавите, првата трка тука ќе се оддржи во 2021-ва година.

Трката веќе ја има на Супербајк календарот и планирано е да се оддржи на 14-ти ноември оваа година. Се очекува и МотоГП да ја додаде во сезоната 2022 а оваа година можно е да се оддржат тестови на патеката.

Првите луѓе на Dorna и FIM ја посетија локацијата за да проверат како се одвиваат градежните работи. Карлос Езпелета, Лорис Капироси и Франко Унчини се сретнаа со претставници на Индонезиската влада.

Mandalika International Street Circuit gravel trap

„Посетата на Ломбок беше многу успешна и можеме да потврдиме дека оваа патека ќе биде една од најважните во иднина. Исто така знаеме и колку е овој спорт популарен во Индонезија и колку им значи на фановите. Индонезија е клучен пазар не само за Dorna туку и за сите останати кои се дел од шампионатот“, изјави Езпелета.

Mandalika International Street Circuit track walk construction main 14 04

„Сакаме да им искажеме благодарност на Dorna и Fim што дојдоа тука и направија технички преглед на патеката. Се помина добро и ние ги исполнивме нивните очекувања“, изјави Абдулбар Мансоер, претставик на Индонезиската влада задолжен за туризам и развој.„Сега откако знаеме кога ќе се оддржат трките на оваа патека можеме да се фокусираме и да го завршиме проектот. “

Иако се вика улична патека, оваа стаза е плански дизајнирана и се наоѓа на брегот на Индискиот океан. Има 17 свиоци (11 десно и 6 лево) и е долга 4.31 километар. Правецот на стартот/целта е долг 507 метри. Има седишта за 50 илјади лица а може да собере вкупно 138.000 посетители.

Би можело да ве интересира

Како што забележавме на претходната трка во Британија, на тројцата најбрзи им се приклучува и Redding.

Кон крајот на минатиот месец ја имавме честа и задоволството да бидеме дел од првото европско демо возење организирано за медиумите од страна на CFMOTO Франција. 

Победи во сите 3 трки во Donington Park како најава за враќање на Турчинот во одбрана на титулата.

Сите знаеме колку жртви се потребни за постигнување спортски успеси на врвно ниво, но возачите во MotoGP едноставно одат неколку чекори подалеку.

Не баш секој ден на тајмлајн ти поминуваат слики од некој што рачно изработува кациги, особено не тука во Скопје, Македонија. 

Без паника, ова е почеток на едно ново поглавје за култната фабрика од Болоња, но не е и збогум за гласните V2-ки и V4-ки.

Листа на мото настани

Мото клубот No Limit поканува на мото собир на 20 август во Маврово. 

  • 20 Август 2022 - 20 Август 2022
  • Ратрак Маврово

Ноќни Волци Балкан: Интернационален мото собир.

  • 09 Јули 2022 - 09 Јули 2022

Најава за мото собирот на МК ЏИНКА Радовиш кој ќе се оддржи на 29/30/31 јули 2022 година. Повеќе детали наскоро.

  • 29 Јули 2022 - 31 Јули 2022
  • Клубски дом
  • Планина Плачковица

Благодарност!

Ви благодариме за тоа што споделувате содржини и го поддржувате нашиот веб сајт.