Останато

Продолжува изградбата на Mandalika International Street Circuit

Продолжува изградбата на патеката Мандалика која се наоѓа на Индонезискиот остров Ломбок. Според најавите, првата трка тука ќе се оддржи во 2021-ва година.

Следете нè на:

 

Продолжува изградбата на патеката Мандалика која се наоѓа на Индонезискиот остров Ломбок. Според најавите, првата трка тука ќе се оддржи во 2021-ва година.

Трката веќе ја има на Супербајк календарот и планирано е да се оддржи на 14-ти ноември оваа година. Се очекува и МотоГП да ја додаде во сезоната 2022 а оваа година можно е да се оддржат тестови на патеката.

Првите луѓе на Dorna и FIM ја посетија локацијата за да проверат како се одвиваат градежните работи. Карлос Езпелета, Лорис Капироси и Франко Унчини се сретнаа со претставници на Индонезиската влада.

Mandalika International Street Circuit gravel trap

„Посетата на Ломбок беше многу успешна и можеме да потврдиме дека оваа патека ќе биде една од најважните во иднина. Исто така знаеме и колку е овој спорт популарен во Индонезија и колку им значи на фановите. Индонезија е клучен пазар не само за Dorna туку и за сите останати кои се дел од шампионатот“, изјави Езпелета.

Mandalika International Street Circuit track walk construction main 14 04

„Сакаме да им искажеме благодарност на Dorna и Fim што дојдоа тука и направија технички преглед на патеката. Се помина добро и ние ги исполнивме нивните очекувања“, изјави Абдулбар Мансоер, претставик на Индонезиската влада задолжен за туризам и развој.„Сега откако знаеме кога ќе се оддржат трките на оваа патека можеме да се фокусираме и да го завршиме проектот. “

Иако се вика улична патека, оваа стаза е плански дизајнирана и се наоѓа на брегот на Индискиот океан. Има 17 свиоци (11 десно и 6 лево) и е долга 4.31 километар. Правецот на стартот/целта е долг 507 метри. Има седишта за 50 илјади лица а може да собере вкупно 138.000 посетители.

Би можело да ве интересира

Шестата МотоГП трка во шампионатот се вози на легендарната патека Муџело во Италија.

Прва трка од Ендуро шампионатот за 2021 година, во организација на мото клуб Мото-Велес, Мотоциклистичка федерација на Македонија и Општина Велес.

По неколку месечни шпекулации, денеска Јамаха официјално го претстави новиот спортски мотор базиран на MT-07 платформата со име Yamaha R7.

Петтата трка од МотоГП шампионатот викендов се вози на патеката Ле Ман во Франција.

Motul е официјален партнер на мотоциклите Kawasaki во Германија и соработката помеѓу Motul и Kawasaki резултираше во целосно ново масло, развиено исклучиво за мотоцикли Kawasaki - Kawasaki Lime Green Edition Motul 10W-40 - сега достапно во Македонија!

Патеката Херез во Шпанија ќе биде домаќин на третата трка во сезоната. Во продолжение следува распоредот за сите сесии.

Реклами

Листа на мото настани

Благодарност!

Ви благодариме за тоа што споделувате содржини и го поддржувате нашиот веб сајт.