Останато

Ловс: Сакам да победам, но чекор по чекор

„Ако минатата година ми кажавте дека во последниот круг ќе се борам со Марини и Маркез, немаше да ви верувам“ – Сем Ловс.

Следете нè на:

 

Сем Ловс смета дека седмото место кое го освои на трката во Остин не е доволно добро но верува дека тоа сепак ја поставило основата за борба за место на подиумот во следните трки. Третото место на квалификациите како и добриот настап за време на викендот навестуваше дека Англичанецот би можел да се бори за победа на третата трка од Moto2 сезоната.

Ловс вели дека иако во текот на викендот немал никакви проблеми сепак откако почнала трката се соочил со проблеми со задната гума.

„Искрено, во текот на викендот притискав повеќе за да ја оптеретам задната гума но се беше во ред,“ вели Ловс. „Но кога почна трката работите се променија. Темпото беше побрзо и ја уништив гумата.“

„Имав добро чувство на стартот но во десетиот и единаесетиот круг направив грешка. Сакав да претекнам друг возач. Тогаш си реков дека ако продолжам така да возам ќе излетам надвор од патеката. “

Sem Lows txt 30 04

Во деветиот круг од трката, Ловс беше на четвртата позиција но Хорхе Наваро и Лука Марини опасно му се приближија.

Откако во дванаесетиот круг се најде на седмото место, возачот на Gresini Racing се обиде да ги стигне возачите кои беа пред него. Доколку трката имаше 19 наместо 18 круга, 28 годишниот возач вели дека ќе успеел да се искачи барем две места погоре.

„И покрај се, за малку не бев подобар од Марини и Маркез. Ако минатата година ми кажавте дека во последниот круг ќе се борам со Марини и Маркез, немаше да ви верувам.“

„Сакам да победам но работите треба да се развиваат чекор по чекор. Севкупно гледано резултатот не беше катастрофален.“

Следна трка на календарот е онаа во Херез каде што Ловс и возачот на КТМ, Бред Биндер доминираа за време на претсезонскиот тест во февруари.  Ловс се надева дека тука ќе направи чекор напред.

„Патеката во Херез ми се допаѓа. Сега е важно да приситкаме, да продолжиме да работиме напорно.“

Би можело да ве интересира

На 28, 29 и 30 Јуни за првпат на овие простори ќе се одржи женски мото камп во близина на градот Салаш, Република Србија. На него е дозволено да учествуваат само девојки. Односно, оние кои возат мотори и оние кои не возат, а ја делат истата пасија со првите.

Валентино Роси вели дека имал многу проблеми на правите делови за време на одржувањето на Француската Гран При трка а неговиот мотоцикл бил многу послаб во споредба со мотоциклите на неговите ривали.

Џек Милер во Шпанија го испроба доминантниот Ducati Panigale V4 R.

Ducati тестираат замена за 959 Panigale и неговиот v-twin мотор.

„Секој викенд учиме нешто ново. Наскоро ќе бидеме подобри“  - Хорхе Лоренцо

Дали би купиле Кинески скутер од Австриска компанија кој го има знакот на Ducati?

Бидете информирани за сите новости директно на вашата е-маил адреса
Реклами

Листа на мото настани

 • 11 Мај 2019 - 11 Мај 2019
 • Фабрика Партизанка - Индустриска зона

 • 01 Јуни 2019 - 01 Јуни 2019
 • Голозинци
 • Велес

 • 02 Јуни 2019 - 02 Јуни 2019
 • Дом на млади
 • Штип

 • 07 Јуни 2019 - 08 Јуни 2019
 • Нов Парк
 • Свети Николе

 • 14 Јуни 2019 - 16 Јуни 2019
 • Кавадарци

 • 28 Јуни 2019 - 29 Јуни 2019
 • Gradski Bazen Kumanovo
 • bul.Oktomvriska Revolucija, 1300 Kumanovo

 • 28 Јуни 2019 - 29 Јуни 2019
 • Clubhouse 3313
 • Илинденска 138, Скопје

 • 26 Јули 2019 - 28 Јули 2019
 • Клубски дом
 • Планина Плачковица

Благодарност!

Ви благодариме за тоа што споделувате содржини и го поддржувате нашиот веб сајт.