Останато

Херера обезбеди место во MS Racing Yamaha

„Марија Херера ќе стане првата жена која е дел од Суперспорт шампионатот“

Следете нè на:

Марија Херера ќе стане првиот женски натпреварувач кој ќе биде дел од Светскиот  Суперспорт шампионат откако се приклучи на  MS Racing Yamaha. Таа го имаше своето деби минатата година кога беше дел од серијата Суперспорт 300. Херера минатата година ја заврши на тринаесетата позиција. Нејзината колешка, Ана Караско стана дел од историјата откако успеа да ја освои титулата.

herrera yamaha 2

Во 2019 година, Херера ќе премине во класата од 600cc и ќе стане првата жена натпреварувач во историјата на оваа категорија.Таа исто така ќе биде дел и тимот Анхел Нието, кој ќе се натпреварува во MotoE шампионатот, и ќе вози покрај поранешниот победник од категоријата 125cc, Нико Терол.

На почетокот на неделата, Караско потврди дека има за цел да ја одбрани титулата откако потпиша договор со Provec Racing.

motul makeodnija

Би можело да ве интересира

Викендов се вози 14-та трка од МотоГП шампионатот на патеката Арагон во Шпанија.

Стурџис, мал град во Јужна Дакота, САД, е место за кое најверојатно немате слушнато освен ако не го следите релито “Sturgis Motorcycle”.

Кои возачи можат да му се спротистават на Марк Маркез на трката која овој викенд се вози во Арагон.

Авантуристичките модели во моментов се едни од најпродаваните мотоцикли во светот. Но дали ги знаете најчестите грешки кои ги прават возачите на вакви мотоцикли? Еве како да ги избегнете.

КТМ одлучи веднаш да го замени Јохан Зарко.

Мото клубот Вардар слави 41 година од своето формирање.