Останато

Херера обезбеди место во MS Racing Yamaha

„Марија Херера ќе стане првата жена која е дел од Суперспорт шампионатот“

Следете нè на:

Марија Херера ќе стане првиот женски натпреварувач кој ќе биде дел од Светскиот  Суперспорт шампионат откако се приклучи на  MS Racing Yamaha. Таа го имаше своето деби минатата година кога беше дел од серијата Суперспорт 300. Херера минатата година ја заврши на тринаесетата позиција. Нејзината колешка, Ана Караско стана дел од историјата откако успеа да ја освои титулата.

herrera yamaha 2

Во 2019 година, Херера ќе премине во класата од 600cc и ќе стане првата жена натпреварувач во историјата на оваа категорија.Таа исто така ќе биде дел и тимот Анхел Нието, кој ќе се натпреварува во MotoE шампионатот, и ќе вози покрај поранешниот победник од категоријата 125cc, Нико Терол.

На почетокот на неделата, Караско потврди дека има за цел да ја одбрани титулата откако потпиша договор со Provec Racing.

Би можело да ве интересира

Алваро Баутиста продолжува со перфектниот старт на новата сезона и стигна до нов хет трик од победи.

FIM потврди дека жалбата која тимовите ја поднесоа против Ducati ќе биде разгледана од страна на Апелацискиот суд надлежен за MotoGP а сослушувањето треба да се одржи овој месец.

Алваро Баутиста го претекна Џонатан Реа и се најде на првото место по завршувањето на слободниот тренинг во Тајланд. Двајцата возачи постојано го подобруваа своето време.

Тимскиот менаџер на Suzuki, Давиде Бривио, тврди дека новиот уред на мотоциклот на Ducati има врска со аеродинамиката. Вели дека Suzuki поднесе жалба со цел засекогаш да се реши проблемот.

Првата трка од новиот MotoE шампионат, која требаше да се вози во Херез на почетокот на мај, можеби нема да се одржи.

Сега имате можност да станете сопственик на уникатна машина.