Опрема

Alpinestars Tech-Air 5 додаде тркачки режим кај нивните елеци со воздушни перничиња

Airbag технологијата кај мотоциклите продолжува да се развива.

Следете нè на:

 

Airbag технологијата кај мотоциклите продолжува да се развива.

Денешната информација која ни пристигнува од Alpinestars е вистински доказ за тоа. Италијанскиот бренд  додаде “race” режим на познатиот Alpinestars Tech-Air 5 елек со воздушни перничиња.

Тој сега може да се ажурира за да го вклучува тркачкиот алгориатм на компанијата кој пак може да се активира преку блутут или апликација на вашиот телефон.

Подобрувањата значат дека Alpinestars Tech-Air 5 елекот може да обезбеди заштита не само кога возите на улица туку и кога се тркате, но само доколку го носите правилно под јакната или костумот. Исто така треба да има и простор од 4 сантиметри околу градите.

Alpinestars Tech Air 5 airbag vest 03

Со ова соопштение, Alpinestars исто така ја смени политиката и опциите за сервисирање. Сега можете да имате нова, поевтина услуга „ inflator only “ за само 179 долари. Таа вклучува само замена на двата канистри кои ги има елекот. Но после неколку употреби, Alpinestars Tech-Air 5 треба да помине низ целосен сервис кој изнесува 299 долари.

Овие промени се дел од неколкуте понуди на Alpinestars во однос на елеците со воздушни перничиња и се дел од поголемиот опсег на апликации кои имаат за цел да го направат возењето побезбедно.

Оваа година компанијата додаде „Tech-Air“ пакет за возачите кои беа дел од релито Дакар. Во следните години можеме да очекуваме дека на пазарот ќе се појави и оф роуд верзија.

Компанијата не ги препорачува „ Tech-Air “ производите на жени кои имаат импланти во градите бидејќи воздушните перничиња не се тестирани на овој тип на тело. За крај, батериите имаат капацитет од 30 часа.

Би можело да ве интересира

Со новиот R 18 Transcontinental, BMW ја надополнува својата R 18 фамилија со т.н. голема американски турер. На овој модел се надоврзува и т.н. бобер, модел кој е именуван едноставно како R 18 B.

Кал Крачлоу ќе го замени возачот на Petronas Yamaha SRT, Франко Морбидели на двете трки во Австрија и следната во Велика Британија.

И покрај тоа што челниците на KTM во 2015 година најавија дека нема повеќе да прават супер брзи мотори кои припаѓаат на патеките а не на улиците, сепак еве демант, барем во некоја рака. 

Дани Педроса, сега тест возачот на Red Bull KTM Factory Racing за прв пат на патеката во Австрија ќе се појави со KTM RC16 во натпреварувачка конкуренција. 

Givi во својата богата понуда вклучи и универзално светло чија задача ќе биде да ја осветлува внатрешноста на вашиот куфер. 

Од чилеанскиот Каретера аустрал до украинските карпати, од канадските прерии до европските најпопуларни места за возење, глобалната мото заедница за прв пат се обедини и возеше, и виртуелно и физички, на првиот THE WORLD ADVENTURE WEEK организиран од страна на KTM и апликацијата Riser.

Реклами

Листа на мото настани

  • 30 Јули 2021 - 01 Август 2021
  • Мотодом Џинка
  • Планина Плачковица

Благодарност!

Ви благодариме за тоа што споделувате содржини и го поддржувате нашиот веб сајт.