MotoGP

Тест во Брно: Роси зборува за чувствто кое го има со најновиот мотоцикл на Yamaha

Валентино Роси дебитираше со најновиот прототип на Yamaha.

Следете нè на:

 

Валентино Роси дебитираше со најновиот прототип на Yamaha.

За време на тестот во Брно, Валентино Роси ги комплетираше првите кругови со прототипот на 2020 М1. А со оглед на тоа дека Yamaha се обидува да ги стигне конкурентите, Роси е задоволен што уште во август може да ја испроба новата машина. Сепак, Италијанецот напоменува дека станува збор за првична верзија и дека нема премногу работи сменети.

„Ова беше добар ден. Имавме добар тест“, изјави Роси кој постигна шесто најбрзо време (+0.399). „Го испробавме и прототипот на новиот мотоцикл, но искрено, нема премногу нови делови. Моторот е малку поинаков а исто така има различни сетинзи на шасијата. Но ова е само прва верзија а очекувам да има промени и на следниот тест. “

„Добро е што тука со нас го имаме и новиот мотоцикл но исто така работевме напорно и на актуелната верзија.“ Главната разлика меѓу двата мотоцикли е кај моторот, во овој дел Yamaha заостанува во однос на Ducati и Honda.“

Но, во моментов, нема големи промени.

„Не чувствуваме некоја голема разлика“, изјави Роси во однос на моторот. „Но ова не е мотоциклот со кој ќе настапиме во сезоната 2020. Ова е само прототип. Ќе продолжиме да работиме на него но ни треба и малку повеќе време.“

 DSC4004

Во однос на шасијата Роси вели: „Ни треба подобар контакт со површината, особено со задниот дел. Затоа испробавме неколку различни сетинзи.“

„Понекогаш наоѓаме нешто добро а понекогаш нешто лошо. Имаме мал проблем со предното тркало и затоа мислам дека не чека уште работа.“

„Мислам дека тестот во Мисано ќе биде многу важен бидејќи тогаш ќе имаме неколку нови работи. Но во секој случај, ова беше позитивен ден.“

Rosi BrnoTest txt 06 08

Роси планира да ја прекине низата без победи која трае веќе две години.

Дизајнот на моторот не може да се промени во текот на сезоната а Yamaha веќе искористи една од промените кои може да ги направи во 2019 година.

Маверик Вињалес исто така го испроба новиот мотоцикл и постигна второ најдобро време, веднаш зад дебитантот Фабио Куартараро. Франко Морбидели го постигна третиот најдобар резултат.

Следната недела не очекува Гран При трката на Австрија.

motul makeodnija

Би можело да ве интересира

Марк Маркез вели дека е среќен што Романо Фенати повторно се бори за првото место.

Ова е мотоциклот со кој Џонатан Реа и Леон Хаслам победија на трката Suzuka 8-Hours.

Спортскиот директор на Ducati , Паоло Чиабати, ги објаснува причините зошто тимот за прв пат во својата историја се одлучи да настапи со четири мотоцикли кои имаат фабрички спецификации.

Тимскиот менаџер на Repsol Honda, Алберто Пуиг е среќен поради враќањето на патеката на Хорхе Лоренцо но не очекува тој да биде во врвна форма.

Листа на сите се познати договори кои возачи и тимовите ги имаат за 2020 година.

Лидерот на табелата Алекс Маркез ќе ја вози шестата сезона во Moto2 серијата.

Бидете информирани за сите новости директно на вашата е-маил адреса
Реклами

Листа на мото настани

  • 24 Август 2019 - 24 Август 2019
  • Сè уште непознато
  • Прилеп

  • 31 Август 2019 - 01 Септември 2019
  • Патека Плевен
  • Долна Митрополија, Бугарија

  • 07 Септември 2019 - 09 Септември 2019
  • Република Македонија

Благодарност!

Ви благодариме за тоа што споделувате содржини и го поддржувате нашиот веб сајт.