MotoGP

Разгледувањето на жалбата против Ducati ќе се одржи пред трката во Аргентина

FIM потврди дека жалбата која тимовите ја поднесоа против Ducati ќе биде разгледана од страна на Апелацискиот суд надлежен за MotoGP а сослушувањето треба да се одржи овој месец.

Следете нè на:

 

FIM потврди дека жалбата која тимовите ја поднесоа против Ducati ќе биде разгледана од страна на Апелацискиот суд надлежен за MotoGP а сослушувањето ќе се случи овој месец, пред да се одржи Гран При трката на Аргентина.

Четири производители, Aprilia, KTM, Honda и Suzuki, веднаш по завршувањето на трката во Катар поднесоа жалба поради аеродинамичниот додаток на мотоциклот на Ducati.

Шефот на Suzuki, Давиде Бривио неодамна изјави дека жалбата се должи на фактот дека верува дека новиот додаток на мотоциклот ја подобрува аеродинамиката, а тоа е во спротивност на правилата.

Возачите на Ducati го користеа новиот уред за време на првата трка од сезоната која се возеше на патеката во Катар. Андреа Довициозо победи а неговиот тимски колега, Данило Петручи заврши на шестата позиција. Возачот на Pramac Ducati, Џек Милер, кој исто така го користеше новиот додаток, предвреме ја заврши трката.

Ducati Appeal Txt 18 03

Жалбата која беше поднесена веднаш по завршувањето на трката беше одбиена од страна на стјуардите. Четирите производители не беа задоволни од ваквата одлука и веднаш поднесоа нова жалба. Целиот случај сега е префрлен на Апелацискиот суд задолжен за MotoGP.

Во новото соопштение кое го испратија од FIM се вели дека предметот ќе го разгледуваат тројца судии а сослушувањето ќе се оддржи до почетокот на трката во Аргентина.

Во моментов се уште не е познато кои ќе бидат судиите кои ќе одлучуваат по однос на жалбата а се знае само дека на сослушувањето ќе присуствуваат преставници на четирите фабрики.

Спортскиот директор на Ducati, Паоло Чиабати, инсистира дека единствена задача на уредот а да ја лади задната гума. Вели дека бил запознаен со одлуката на конкурентите да поднесат жалба доколку тимот го употреби уредот.

Се верува дека сослушувањето е намерно одложено со цел да се разјаснат правилата и на кој начин производителите можат да се подобрат во овој оддел.

motul makeodnija

Би можело да ве интересира

На патеката во Асен, Алекс Ринс ќе извози неколку кругови со најновата Suzuki MotoGP шасија.

Џонатан Реа вели дека победите на трката во Мисано биле одлучувачки во борбата за титулата.

Џонатан Реа ја намали предноста на Алваро Баутиста на само 16 поени откако стигна до втората победа на трката во Мисано.

КТМ го надмина Harley Davidson во продажба на мотоцикли на глобално ниво. Австриската фирма сега се искачи на врвот и стана компанија која е најдобра во продажба на мотоцикли а која не доаѓа од Азија.

Овие фотографии ни покажуваат дека Yamaha планира да направи промени на нивниот ултра популарен модел MT-07.

Снимен во Северо – Западниот дел од државата, конечно имаме прилика да го видиме новиот Ducati Streetfighter V4 во неговата природна средина.

Бидете информирани за сите новости директно на вашата е-маил адреса
Реклами

Листа на мото настани

 • 28 Јуни 2019 - 29 Јуни 2019
 • Gradski Bazen Kumanovo
 • bul.Oktomvriska Revolucija, 1300 Kumanovo

 • 28 Јуни 2019 - 29 Јуни 2019
 • Clubhouse 3313
 • Илинденска 138, Скопје

 • 06 Јули 2019 - 06 Јули 2019
 • Игралиштето во гимназија
 • Велес

 • 26 Јули 2019 - 28 Јули 2019
 • Клубски дом
 • Планина Плачковица

 • 10 Август 2019 - 10 Август 2019
 • Сè уште непознато
 • Битола

 • 24 Август 2019 - 24 Август 2019
 • Сè уште непознато
 • Прилеп

Благодарност!

Ви благодариме за тоа што споделувате содржини и го поддржувате нашиот веб сајт.