Третата трка од годинешниот МотоГП шампионат викендов се вози во САД.

Патеката „Circuit of The Americas“ беше изградена во 2013 година, со својот изглед, услови и капацитет од 120.000 гледачи стана хит и веднаш влезе во календарот на МотоГП шампионатот.

COTA

Со должина од 5,5 километри, патеката е составена од 20 свиоци од кои 11 се леви, а 9 десни. Најдолгиот правец изнесува 1200 метри, а најголемата брзина измерена на патеката изнесува 352,9 км/ч. Рекордот на патеката е во сопственост на Енеа Бастианини, кој во 2022 година сврте круг за време од 02:03.521.

Возбудувањата започнуваат во петок според следниот распоред:

Петок (14.04.2023) | SportKlub 3
16:00 MOTO GP USA: MOTO 3 – ТРЕНИНГ 1
16:50 MOTO GP USA: MOTO 2 – ТРЕНИНГ 1
17:45 MOTO GP USA: MOTO GP – ТРЕНИНГ 1
20:15 MOTO GP USA: MOTO 3 – ТРЕНИНГ 2
21:05 MOTO GP USA: MOTO 2 – ТРЕНИНГ 2
22:05 MOTO GP USA: MOTO GP – ТРЕНИНГ 2
Сабота (15.04.2023) | SportKlub 3
15:40 MOTO GP USA: MOTO 3 – ТРЕНИНГ 3
16:25 MOTO GP USA: MOTO 2 – ТРЕНИНГ 3
17:10 MOTO GP USA: MOTO GP – СЛОБОДЕН ТРЕНИНГ
17:50 MOTO GP USA: MOTO GP – КВАЛИФИКАЦИИ
19:50 MOTO GP USA: MOTO 3 – КВАЛИФИКАЦИИ
20:45 MOTO GP USA: MOTO 2 – КВАЛИФИКАЦИИ
22:00 MOTO GP USA: MOTO GP – СПРИНТ ТРКА
Недела (16.04.2023) | SportKlub 3
18:00 MOTO GP USA: MOTO 3 – ТРКА
19:15 MOTO GP USA: MOTO 2 – ТРКА
21:00 MOTO GP USA: MOTO GP – ТРКА
Back To Top

Благодарност!

Ви благодариме за тоа што споделувате содржини и го поддржувате нашиот веб сајт.