Осумкратниот светски шампион го скрши палецот на десната рака откако падна и удри во Мигел Оливеира на отворањето на сезоната на Портимао минатиот месец.

Откако ја пропушти следната рунда во Аргентина, возачот на Repsol Honda се очекуваше да биде подготвен за камбек во COTA, каде што е седумкратен победник. Сепак, во соопштението на Repsol Honda се вели: „По последното КАТ скенирање, Марк Маркез и неговиот медицински тим, предводен од д-р Игнасио Роџер де Оња, во болницата Рубер Интернационал во Мадрид потврдија дека првиот метакарпал се уште е во процес на заздравување.

markez oliveira

„По консултацијата со тимот на Repsol Honda и HRC, сите вклучени избраа да дозволат повредата целосно да заздрави и да избегнат какви било непотребни ризици. „Маркез ќе продолжи да работи преку својата програма за рехабилитација дома со цел да се врати во целосна кондиција што е можно поскоро. На Маркез му беше изречен двоен долг круг како казна за предизвикување на судирот со Оливеира, санкција што ја прифати откако призна дека направил „голема грешка“.

Но, кога стјуардите на ФИМ станаа свесни дека Маркез (како и Оливеира) ќе ја пропушти Аргентина поради неговите повреди, „примената“ на казната беше сменета на следната МотоГП трка на Маркез. Repsol Honda потоа започна протест против таа „модификација“ на казната, а Апелациониот суд во MotoGP допрва треба да ја донесе својата пресуда.

Маркез, кој веќе заостанува 43 поени зад лидерот за титулата, Марко Безеки, сега ќе има за цел да се врати на Шпанското ГП во Херез подоцна овој месец. #93 победуваше на Гран при на Америка од 2013-2018 година. Тој потоа падна од водството поради технички проблем во 2019 година, а настанот во 2020 година беше откажан поради Ковид. Маркез повторно победи во 2021 година и се искачи од последното (по технички проблем на почетокот од трката) на шестото место минатата сезона.

Маркез му се придружува на Пол Еспаргаро во пропуштањето на настанот овој викенд. Еспаргаро е заменет со тест возачот на КТМ, Јонас Фолгер, а тест возачот на Хонда, Стефан Брадл е веројатна замена за Маркез. Во меѓувреме, Оливеира, Енеа Бастианини и совозачот на Маркез, Жоан Мир, се надеваат дека ќе се вратат на патеката во Тексас.

Back To Top

Благодарност!

Ви благодариме за тоа што споделувате содржини и го поддржувате нашиот веб сајт.