MotoGP

Распоред за следење на МотоГП Катар 2019

МотоГП шампионатот официјално започнува утре со првите тренинг сесии. Погледнете го распоредот за викендот и не заборавајте, МотоГП трката во недела започнува во 18 часот по наше време.

Следете нè на:

 

Прекрасната патека Лосаил лежи на работ од Доха, главниот град на Катар. Беше изградена за помалку од една година, а нејзината изградба чинеше 58 милиони американски долари, и вклучи ангажирање на повеќе од 1000 работници кои деноноќно работеа за патеката да биде подготвена пред почетокот на првата трка во 2004 година.

katar motogp

Патеката има должина од 5,4 километри, а обиколена е со вештачка трева која треба да го спречи песокот од околината да навлезе на патеката. Составена е од 16 свиоци од кои 6 се леви, а 10 десни. Најдолгиот правец изнесува 1068 метри, а најголемата брзина забележана на патеката изнесува 351,2 км/ч.

Со поставувањето на надворешното осветлување, во 2008 за прв пат во историјата се возеше ноќна трка, нешто по што остана препознатлива трката за Големата Награда на Катар.

Возбудувањата започнуваат утре (петок) според следниот распоред:

Петок 08.03.2018 | Спорт Клуб 1
11:50 MOTO GP QATAR: MOTO 3 – ТРЕНИНГ 1
12:45 MOTO GP QATAR: MOTO 2 – ТРЕНИНГ 1
13:40 MOTO GP QATAR: MOTO GP – ТРЕНИНГ 1
14:30 MOTO GP QATAR: MOTO 3 – ТРЕНИНГ 2
17:05 MOTO GP QATAR: MOTO 2 – ТРЕНИНГ 2
18:00 MOTO GP QATAR: MOTO GP – ТРЕНИНГ 2

Сабота 09.03.2018 | Спорт Клуб 2
11:25 MOTO GP QATAR: MOTO 3 – ТРЕНИНГ 3
12:20 MOTO GP QATAR: MOTO 2 – ТРЕНИНГ 3
13:15 MOTO GP QATAR: MOTO GP – ТРЕНИНГ 3
15:30 MOTO GP QATAR: MOTO 3 – КВАЛИФИКАЦИИ
16:25 MOTO GP QATAR: MOTO 2 – КВАЛИФИКАЦИИ
17:20 MOTO GP QATAR: MOTO GP – ТРЕНИНГ 4
18:00 MOTO GP QATAR: MOTO GP –  КВАЛИФИКАЦИИ

Недела 10.03.2018 | Спорт Клуб 2
15:00 MOTO GP QATAR: MOTO 3 – ТРКА
16:20 MOTO GP QATAR: MOTO 2 – ТРКА
18:00 MOTO GP QATAR: MOTO GP – ТРКА


За оние кои немаат Спорт Клуб во својата ТВ понуда, стриминг е достапен на http://sportlemons.com/moto_gp

Би можело да ве интересира

Веќе долги години Suzuki работи напорно од своето седиште во Хамамацу.

„ Во суштина, ние се уште имаме проблеми со тракцијата и со максималната брзина. Ова е главното нешто кое ни недостасува во споредба со останатите “ - Франко Морбидели

Викендов на патеката во Серез, Грција, започнува БМУ Европскиот и Македонскиот шампионат во брзински мотоциклизам.

Стартуваше новата MotoGP сезона. Минатата недела имавме навистина возбудлива трка во Катар. Новата MotoGP трка ни носи и нов Motul Суперфан.

Андреа Довициозо не сака да му посвети големо внимание на резултатот од првите три трки од новата сезона. Од она што можевме да го видиме во Катар, мотоциклите на Ducati беа најбавни во свиоците.

Хорхе Лоренцо верува дека наскоро ќе може да го покаже целосниот потенцијал откако имаше слаб настап за време на дебитанската трка во новиот тим.

Бидете информирани за сите новости директно на вашата е-маил адреса
Реклами

Благодарност!

Ви благодариме за тоа што споделувате содржини и го поддржувате нашиот веб сајт.