MotoGP

Распоред за следење на МотоГП Јапонија

Викендов на патеката Мотеги во Јапонија ќе се одржи 16-та трка од МотоГП шампионатот.

Следете нè на:

Викендов на патеката Мотеги во Јапонија ќе се одржи 16-та трка од МотоГП шампионатот.

Земјата од која доаѓаат три производители во МотоГП со право може да се нарече моторџиска, со самото тоа Твин Ринг Мотеги претставува трка која треба да ја ставите во листата на работи кои морате да ги посетите барем еднаш во животот.

motegi gp

Трките на Мотеги се оддржуваат од 1999 година, а во Јапонија Гранд При трките се присутни од далечната 1963 кога се возеле на популарната Сузука.

Патеката со должина од 4800 метри има ширина од 15 метри, а составена е од 14 свиоци од кои 6 се леви, а 8 десни. Најдолгиот правец изнесува 762 метри, рекордот на патеката кој изнесува 1'45.350 е во сопственост на Хорхе Лоренцо кој за жал заради повредата на раката го откажа настапот во Јапонија. Најголемата брзина забележана на Мотеги изнесува 314 км/ч.

Возбудувањата во Јапонија ќе се одвиваат по следниот распоред:

Петок | СпортКлуб 2
02:00 МотоГП Јапонија: MOTO 3 – ТРЕНИНГ 1
02:55 МотоГП Јапонија: MOTO 2 – ТРЕНИНГ 2
03:50 МотоГП Јапонија: MOTO GP – ТРЕНИНГ 1
06:10 МотоГП Јапонија: MOTO 3 – ТРЕНИНГ 2
07:05 МотоГП Јапонија: MOTO 2 – ТРЕНИНГ 2
08:05 МотоГП Јапонија: MOTO GP – ТРЕНИНГ 2
Сабота | СпортКлуб 2
02:00 МотоГП Јапонија: MOTO 3 – ТРЕНИНГ 3
02:55 МотоГП Јапонија: MOTO 2 – ТРЕНИНГ 3
03:55 МотоГП Јапонија: MOTO GP – ТРЕНИНГ 3
05:35 МотоГП Јапонија: MOTO 3 – КВАЛИФИКАЦИИ
06:30 МотоГП Јапонија: MOTO 2 – КВАЛИФИКАЦИИ
07:10 МотоГП Јапонија: MOTO GP – ТРЕНИНГ 4
08:05 МотоГП Јапонија: MOTO GP – КВАЛИФИКАЦИИ
Недела | СпортКлуб 1
05:00 МотоГП Јапонија: MOTO 3 – ТРКА
06:20 МотоГП Јапонија: MOTO 2 – ТРКА
08:00 МотоГП Јапонија: MOTO GP – ТРКА

motul makeodnija

Би можело да ве интересира

Трката која требаше да се вози на 7-ми јуни на патеката Орман крај Скопје се одложува до следниот викенд, односно 14-ти јуни.

Уште една трка помалку во календарот за 2020, со денешната одлука на Дорна, и трката во Јапонија се откажува во целост.

Со денешната одлука на Дорна откажани се трките во Британија (Силверстоун) и Австралија (Филип Ајленд).

Официјално денеска беше ставен потпис на договор со кој Џек Милер ќе биде еден од возачите за фабричкиот тим на Дукати во 2021 со можност договорот да се продолжи на уште една година.

Според зборовите на неговиот менаџер, легендариот Кенан Софуоглу, за Топрак веќе постои интерес од МотоГП тимовите.

По изјавата на шефот на Петронас тимот, дека Роси е жива легенда но тој не би сакал да дојде во тимот само за да се збогува со МотоГП, „Докторот“ денеска даде свое видување на ситуацијата.

Реклами

Листа на мото настани

  • 12 Јуни 2020 - 14 Јуни 2020
  • 12 Другари
  • Ваташа, Кавадарци

  • 19 Јуни 2020 - 21 Јуни 2020
  • Club house
  • Скопје, Водно

Благодарност!

Ви благодариме за тоа што споделувате содржини и го поддржувате нашиот веб сајт.