MotoGP

Петручи чекор поблиску до WSBK

После првичните гласини и калкулации се поизвесна е иднината на Данило Петручи која би продолжила во WorldSBK шампионатот.

Следете нè на:

 

После првичните гласини и калкулации се поизвесна е иднината на Данило Петручи која би продолжила во WorldSBK шампионатот.

Актуелниот возач на KTM Tech3 во MotoGP шампионатот, Данило Петручи по се изгледа заминува во другиот шампионат организиран од Дорна. Оваа опција особено станува реална откако KTM се поизвесно тежнее кон замена на Петручи со Раул Фернандез за новата сезона во 2022 година.   

danilo petrucci 9 tech3 ktm factory racing motogp team presentation 1

Петручи оваа сезона се мачи да држи чекор со колегите на преостанатите KTM машини, со најдобар успех на ЛеМан каде заврши на петтата позиција. 

Првите гласини кои излегоа на почетокот на овој месец ја отвараат опцијата Петручи да се приклучи на тимот на Ducati во WSBK каде покрај него треба да се најде и Чез Дејвис. 

Гуидоти, шефот на Петручи од неговите денови во Pramac Ducati веднаш по овие први гласини изјави дека тој смета дека Петручи треба да остане уште некоја сезона во MotoGP, но доколку сега се префрли во WSBK тој од сам старт ќе биде компетитивен и во самиот врв. 

Вториот дел од MotoGP сезоната продолжува викендот од 6-8 август во Австрија. Останува да видиме дали можеби во вториот дел Петручи ќе има подобри резултати и ќе успее да се избори за подобра позиција во преговорите за останување во MotoGP. 

Би можело да ве интересира

И покрај тоа што челниците на KTM во 2015 година најавија дека нема повеќе да прават супер брзи мотори кои припаѓаат на патеките а не на улиците, сепак еве демант, барем во некоја рака. 

Дани Педроса, сега тест возачот на Red Bull KTM Factory Racing за прв пат на патеката во Австрија ќе се појави со KTM RC16 во натпреварувачка конкуренција. 

Givi во својата богата понуда вклучи и универзално светло чија задача ќе биде да ја осветлува внатрешноста на вашиот куфер. 

Од чилеанскиот Каретера аустрал до украинските карпати, од канадските прерии до европските најпопуларни места за возење, глобалната мото заедница за прв пат се обедини и возеше, и виртуелно и физички, на првиот THE WORLD ADVENTURE WEEK организиран од страна на KTM и апликацијата Riser.

После првичните гласини и калкулации се поизвесна е иднината на Данило Петручи која би продолжила во WorldSBK шампионатот.

На сите ни е познато дека светскиот тенисер бр. 1 подолго време има соработка со Peugeot. А они кои ја следат оваа компанија знаат дека таа интензивно се обидува да се ребрендира и репозиционира со својата гама на две тркала, особено по комплетното преземање од страна на индискиот конгломерат Mahindra. 

Реклами

Листа на мото настани

  • 30 Јули 2021 - 01 Август 2021
  • Мотодом Џинка
  • Планина Плачковица

Благодарност!

Ви благодариме за тоа што споделувате содржини и го поддржувате нашиот веб сајт.