MotoGP

MotoGP: Австралија откажана, Португалија на нејзино место, а Малезија ќе се вози една недела порано

ФИМ, ИРТА и Дорна Спорт објавија откажување на трката за ГП на Австралија, Ред Бул. Заради тековната пандемија „Ковид-19“ и како резултат на компликациите при патувањето и логистичките ограничувања не e можно да се потврди одржливоста на настанот во овој момент, и затоа нема да се најде на календарот за 2021 година. 

Следете нè на:

 

ФИМ, ИРТА и Дорна Спорт објавија откажување на трката за ГП на Австралија, Ред Бул. Заради тековната пандемија „Ковид-19“ и како резултат на компликациите при патувањето и логистичките ограничувања не e можно да се потврди одржливоста на настанот во овој момент, и затоа нема да се најде на календарот за 2021 година. 

Светскиот шампионат ФИМ Мото ГП со нетрпение очекува да се врати на трката пред австралиските навивачи на спектакуларното коло на ГП на Филип Ајленд во 2022 година.

philip island canceled

Големата награда на Малезија за мотоцикли во 2021 година е потврдена и ќе се одржи една недела порано од претходно закажаното, од 22-ри до 24-ти октомври - викендот веднаш по презакажаното Гран при на Тајланд.

Покрај тоа, ФИМ, ИРТА и Дорна Спортс се воодушевени што го потврдија додавањето на Гранде Премио до Алгарве во календарот на Светскиот шампионат ФИМ Мото ГП 20 2021 година. MotoGP ™ ќе се врати во Портимао од 5-ти до 7-ми ноември, седмицата што претходи на Gran Premio Motul de la Comunitat Valenciana, бидејќи иконскиот Autodromo do Algarve го пречекува MotoGP ™ по втор пат оваа сезона.

Би можело да ве интересира

И покрај тоа што челниците на KTM во 2015 година најавија дека нема повеќе да прават супер брзи мотори кои припаѓаат на патеките а не на улиците, сепак еве демант, барем во некоја рака. 

Дани Педроса, сега тест возачот на Red Bull KTM Factory Racing за прв пат на патеката во Австрија ќе се појави со KTM RC16 во натпреварувачка конкуренција. 

Givi во својата богата понуда вклучи и универзално светло чија задача ќе биде да ја осветлува внатрешноста на вашиот куфер. 

Од чилеанскиот Каретера аустрал до украинските карпати, од канадските прерии до европските најпопуларни места за возење, глобалната мото заедница за прв пат се обедини и возеше, и виртуелно и физички, на првиот THE WORLD ADVENTURE WEEK организиран од страна на KTM и апликацијата Riser.

После првичните гласини и калкулации се поизвесна е иднината на Данило Петручи која би продолжила во WorldSBK шампионатот.

На сите ни е познато дека светскиот тенисер бр. 1 подолго време има соработка со Peugeot. А они кои ја следат оваа компанија знаат дека таа интензивно се обидува да се ребрендира и репозиционира со својата гама на две тркала, особено по комплетното преземање од страна на индискиот конгломерат Mahindra. 

Реклами

Листа на мото настани

  • 30 Јули 2021 - 01 Август 2021
  • Мотодом Џинка
  • Планина Плачковица

Благодарност!

Ви благодариме за тоа што споделувате содржини и го поддржувате нашиот веб сајт.