MotoGP

Откажан претсезонскиот тест во Сепанг

2021 Sepang Shakedown и официјалниот MotoGP тест се откажани.

Следете нè на:

2021 Sepang Shakedown и официјалниот MotoGP тест се откажани.

Како резултат на се построгите ограничувања во Малезија, FIM, IRTA и Dorna Sports официјално соопштија дека се откажуваат 2021 Sepang Shakedown и официјалниот MotoGP тест.

Тестовите требаше да бидат првите кои ќе се оддржат надвор од Европа по февруари минатата година. Но на возачите ќе им беше потребна посебна дозвола издадена од владата на Малезија.

 DSC3707 copy copy copy copy copy

До пред неколку дена тоа се чинеше возможно но растот на бројот на случаи во државата ги принуди Малезиските власти да преземат подрастични мерки.

„Пандемијата како и новите карантини доведоа до откажување на двата настани, кои требаше да се оддржат на патеката во Сепанг во февруари“, се наведува во соопштението кое го испрати Dorna.

„Тестот во Катар, кој треба да се оддржи од 10-ти до 12-ти март останува на распоредот. Навремено ќе ве информираме доколку има некакви промени.“

Тестот во Сепанг требаше да биде прв MotoGP настап за дебитантите Марко Безеки, Лука Марини и Хорхе Мартин. Тука требаше да дебитира и Валентно Роси во новиот тим а Кал Кратчлоу ќе ги возеше првите кругови како тест возач на Yamaha.

Во Катар е закажана и првата трка од сезоната која треба да се оддржи на 28-ми март. Сега најверојатно, возачите и тимовите ќе останат во Катар се до оддржување на трката.

Првичниот распоред на трките сигурно ќе претрпи промени. Доколку трката во Катар се оддржи според планираното, големи се шансите следната трка да се вози во Европа. Во моментов, многу се мали шансите дека ќе се оддржат трките во Аргентина и Остин.

PROVISIONAL 2021 MOTOGP CALENDAR

ROUND

DATE

 

RACE

CIRCUIT

1

 

28 March

Qatar

Losail

 

2

11 April

Argentina

 

Termas de Rio Hondo

3

18 April

 

Americas

COTA

4

 

2 May

Spain

Jerez

 

5

16 May

France

Le Mans

6

30 May

Italy

Mugello

7

6 June

Catalunya

Barcelona

8

20 June

Netherlands

Assen

9

27 June

Germany

Sachsenring

10

11 July

Finland*

KymiRing

11

 

To Be Decided

 

12

15 August

Austria

Red Bull Ring

13

29 August

Great Britain

Silverstone

14

12 September

Aragon

Aragon

15

19 September

San Marino e Della Riviera di Rimini

Misano

16

3 October

Japan

Motegi

17

10 October

Thailand

Buriram

18

24 October

Australia

Phillip Island

19

31 October

Malaysia

Sepang

20

14 November

Comunitat Valenciana

Ricardo Tormo

Би можело да ве интересира

За сите кои не се подготвени да се откажат од спорскиот дух на својот мотор, ама сепак се подготвени да истераат некоја сериозна тура сега постои уште една понуда. Suzuki го претстави новиот GSX-S1000GT кој е базиран на освежениот GSX-S1000. 

Не гледаме секој ден радикално нови концепти на дизјн на мотори, а уште поретко гледаме концепти кои се вистински а не само некоја компјутерска визија. White Motorcycle Concepts стои на втората страна и ова лето храбо претстави комплетно нов концепт кој ги остави сите без здив.

Бонд, Џејмс Бонд. 900, Тајгер 900, Триумф Тајгер 900. Најголемиот британски производител на мотори ја слави својата континуирана соработка со оваа филмска франшиза со новата верзија наречена Triumph Tiger 900 Bond Edition

Врвна технологија и најдобри перформанси во бројки е она што ја зголемува продажбата на супер спортските мотоцики. Но, да бидеме реални, мотор се купува и со срце, еднакво колку што се купува на база на бројки. А тоа понекогаш може да значи и само да ти легне бојата на моторт и да знаеш дека едноставно мора да го имаш.

Франко Морбидели потврди дека постигнале договор со фабричкиот тим на Јамаха за до крајот на 2023 година. 

Убави инфорамции доаѓаат од CFMOTO Македонија. На 25.09, сабота, со почеток во 09.00ч. во Скопје тие организираат тест возење на сите модели кои се достапни во продажниот салон.
Реклами

Листа на мото настани

  • 25 Септември 2021 - 25 Септември 2021
  • Спортски аеродром Аџитепе

Благодарност!

Ви благодариме за тоа што споделувате содржини и го поддржувате нашиот веб сајт.