MotoGP

Официјално: Кејси Стонер ја прекина соработката со Ducati

„ Ducati потврди дека нема да биде продолжена соработката со поранешниот MotoGP шампион“

Следете нè на:

 

Како што веќе и се најавуваше, поранешниот MotoGP шампион, Кејси Стонер, нема повеќе да биде тест возач и амбасадор на Ducati.

„Сакам да му се заблагодарам на Ducati за одличните сеќавања а особено за поддршката и ентузијазмот на нивнте фанови. Засекогаш ќе се сеќавам на ова,“ изјави Стонер.

„Во изминативе три години, навистина уживав во работата која ја вршев тука. Заедно со инжинерите и техничарите, работевме на подобрување на Desmosedici GP и искрено му посакувам на тимот се надобро во иднина.“

На почетокот на оваа сезона, Стонер-кој во Јануари замина на операција после тестот на патеката во Сепанг, изрази сомневање во однос на неговата иднина во тимот, наведувајќи притоа дека одговорните луѓе во Ducati воопшто не ги слушале неговите забелешки. Во гаражите исто така имаше и гласини дека Алберто Пуиг се обидува да го донесе во тимот на Honda.

Откако се повлече трките во 2010 година со 38 победи и една светска титула, Стонер првично и помагаше на Honda околу тестовите а потоа замина во Ducati каде што помагаше во развојот на возачот Микеле Пиро.

Stoner Dukati 2

Италијанската компанија, која нема титула уште од заминувањето на Стонер во 2010 година, победи на две трки во сезоната 2016, шест во сезоната 2017 а оваа година досега исто така имаат шест победи.

Неговиот последен тест беше на патеката во Сепанг во Јануари а веднаш потоа мораше да оди на операција.

Ducati му се заблагодари на Стонер за неговата помош при развојот на нивниот MotoGP мотоцикл но и за развојот на новиот Panigale V4 супербајк.

„Кејси е, и засекогаш ќе остане во срцата на сите фанови на Ducati. Сакам да му се заблагодарам за соработката која ја имавме во изминативе три сезони,“ изјави Клаудио Доменикали, извршен директор на Ducati.

„Неговите сугестии заедно со помошта на помладите возачи помогна Desmosedici GP да биде еден од најдоминантните мотоцикли на патеката. Неговите совети во израбтката на продукциските модели исто така се покажаа од голема корист.“

„Заедно со нашите фанови сакаме да му изразиме искрена благодарност и да му посакаме успех нему и неговата фамилија во иднина.“

На последниот настап во Сепанг, Австралијанецот покажа дека се уште е квалитетен откако постигна одличен резултат. Сега останува да видиме дали Стонер го извозе својот последен круг во MotoGP или пак ќе премине во некој друг тим.

Би можело да ве интересира

На 28, 29 и 30 Јуни за првпат на овие простори ќе се одржи женски мото камп во близина на градот Салаш, Република Србија. На него е дозволено да учествуваат само девојки. Односно, оние кои возат мотори и оние кои не возат, а ја делат истата пасија со првите.

Валентино Роси вели дека имал многу проблеми на правите делови за време на одржувањето на Француската Гран При трка а неговиот мотоцикл бил многу послаб во споредба со мотоциклите на неговите ривали.

Џек Милер во Шпанија го испроба доминантниот Ducati Panigale V4 R.

Ducati тестираат замена за 959 Panigale и неговиот v-twin мотор.

„Секој викенд учиме нешто ново. Наскоро ќе бидеме подобри“  - Хорхе Лоренцо

Дали би купиле Кинески скутер од Австриска компанија кој го има знакот на Ducati?

Бидете информирани за сите новости директно на вашата е-маил адреса
Реклами

Листа на мото настани

 • 11 Мај 2019 - 11 Мај 2019
 • Фабрика Партизанка - Индустриска зона

 • 01 Јуни 2019 - 01 Јуни 2019
 • Голозинци
 • Велес

 • 02 Јуни 2019 - 02 Јуни 2019
 • Дом на млади
 • Штип

 • 07 Јуни 2019 - 08 Јуни 2019
 • Нов Парк
 • Свети Николе

 • 14 Јуни 2019 - 16 Јуни 2019
 • Кавадарци

 • 28 Јуни 2019 - 29 Јуни 2019
 • Gradski Bazen Kumanovo
 • bul.Oktomvriska Revolucija, 1300 Kumanovo

 • 28 Јуни 2019 - 29 Јуни 2019
 • Clubhouse 3313
 • Илинденска 138, Скопје

 • 26 Јули 2019 - 28 Јули 2019
 • Клубски дом
 • Планина Плачковица

Благодарност!

Ви благодариме за тоа што споделувате содржини и го поддржувате нашиот веб сајт.