MotoGP

MotoGP: Педроса стана дел од куќата на славните

Три кратниот светскиот шампион беше именуван за член на MotoGP™ Legend а Шпанецот исто така за време на последната трка од сезоната која се вози во Валенсија ќе биде вклучен и во куќата на славните. Педроса, во 2003 година ја освои титулата во категоријата од 125cc а во 2004 и 2005 година титулата во 250cc. Тој е еден од најуспешните возачи во премиерната класа.

Следете нè на:

 

Неговата кариера започна во 2001 година во 125 Светскиот Шампионат. Како дебитант, тој стигна до две победи а сезоната ја заврши на осмата позиција. Следната година стигна до три победи а сезоната ја заврши на третата позиција. Следната година постигна пет победи и успеа да ја освои титулата.

Откако успеа да стигне до третото место во однос на најмногу освоени места на подиумот, веднаш зад Валентино Роси и Џакомо Агостини, Педроса одлучи да се повлече од натпреварувањето по завршувањето на сезоната 2018.

pederosa 002

„Очигледно, ова е многу емоционален момент. Воопшто не се надевате на нешто вакво кога сте дете. Сега ова ми делува помалку чудно но навистина сум среќен бидејќи чувствував голема поддршка од фановите како и од сите членови на екипата. “

„Чувствувам дека MotoGP ми пружи многу и научив многу работи благодарение на серијата. Кога јас почнав имаше многу возачи кои стигнуваа до победа или пак го освојуваа шампионатот. Ова е добро, бидејќи на некој начин ние ги отворивме вратите за новата генерација на возачи.“

Би можело да ве интересира

На 28, 29 и 30 Јуни за првпат на овие простори ќе се одржи женски мото камп во близина на градот Салаш, Република Србија. На него е дозволено да учествуваат само девојки. Односно, оние кои возат мотори и оние кои не возат, а ја делат истата пасија со првите.

Валентино Роси вели дека имал многу проблеми на правите делови за време на одржувањето на Француската Гран При трка а неговиот мотоцикл бил многу послаб во споредба со мотоциклите на неговите ривали.

Џек Милер во Шпанија го испроба доминантниот Ducati Panigale V4 R.

Ducati тестираат замена за 959 Panigale и неговиот v-twin мотор.

„Секој викенд учиме нешто ново. Наскоро ќе бидеме подобри“  - Хорхе Лоренцо

Дали би купиле Кинески скутер од Австриска компанија кој го има знакот на Ducati?

Бидете информирани за сите новости директно на вашата е-маил адреса
Реклами

Листа на мото настани

 • 11 Мај 2019 - 11 Мај 2019
 • Фабрика Партизанка - Индустриска зона

 • 01 Јуни 2019 - 01 Јуни 2019
 • Голозинци
 • Велес

 • 02 Јуни 2019 - 02 Јуни 2019
 • Дом на млади
 • Штип

 • 07 Јуни 2019 - 08 Јуни 2019
 • Нов Парк
 • Свети Николе

 • 14 Јуни 2019 - 16 Јуни 2019
 • Кавадарци

 • 28 Јуни 2019 - 29 Јуни 2019
 • Gradski Bazen Kumanovo
 • bul.Oktomvriska Revolucija, 1300 Kumanovo

 • 28 Јуни 2019 - 29 Јуни 2019
 • Clubhouse 3313
 • Илинденска 138, Скопје

 • 26 Јули 2019 - 28 Јули 2019
 • Клубски дом
 • Планина Плачковица

Благодарност!

Ви благодариме за тоа што споделувате содржини и го поддржувате нашиот веб сајт.