MotoGP

MotoGP: Вињалес најдобар на првиот ден од новата сезона

Маверик Вињалес постигна најдобро време на тестот кој се оддржа веднаш по трката во Валенсија. Возачот на Yamaha кој настапи со новиот модел М1, беше за речиси половина секунда побрз од актуелниот шампион Марк Маркез. Успешен ден имаше и вториот возач на тимот, Валентино Роси кој заврши на третата позиција. Актуелниот Moto2 Светски Шампион, Пеко Бањаиа беше најдобар помеѓу дебитантите и заврши на единаесетата позиција наспатувајќи со Pramac Ducati.

Следете нè на:

 

Но и покрај напредокот во однос на перформансите, Вињалес вели дека тимот може да биде уште подобар со оглед на тоа дека на вториот ден од тестовите ќе се испроба уште еден мотор кој има поинакви спецификации.

vinales3

„Се обидовме да направиме еден чекор напред со моторот. Навистина се чувствував добро кога излегов на патеката. Се уште треба да работиме на моторот во однос на забрзувањето бидејќи тој е поинаков од оној кој го користевме минатата сезона. Треба да продолжиме да работиме но во моментов сум навистина среќен.“

„Утре можеби ќе пробаме нов мотор. Задоволен од она што го видов досега и затоа сакам да извозам уште неколку круга и да обрнам поголемо внимание на електрониката. Го извозев мојот најдобар круг со новиот мотор. Чувствувам дека се движиме во вистинскиот правец бидејќи сме многу подобри при влегување во свиоците. Сега треба да се фокусираме на забрзувањето.“

vinales2

Би можело да ве интересира

„Сега откако си замина најлесниот возач во серијата, првиот човек на Ducati Џиџи Дал’Игна смета дека би било фер за сите доколку има минимална тежина“

„Дали возиме или одиме во вселената?“

Се чини дека постојано има некакви најави и новини во однос на иднината на Ducati, особено со неодлучноста на  Volkswagen AG дали сака да ја задржи компанијата или пак планира да ја продаде.

Аргентинската Гран При трка ќе остане на патеката „Termas de Rio Hondo“, која се наоѓа на северот на државата, уште најмалку три години откако беше продолжен договорот со првите луѓе на MotoGP. Ваквата одлука беше соопштена на прес конференцијата која се случи во Буенос Аирес на почетокот на неделата.

Алваро Баутиста детално откри како во текот на зимата се прилагодува на мотоциклот на Ducati со кој во сезоната 2019 ќе се натпреварува во Светскиот Супербајк шампионат. Баутиста го имаше своето деби со Aruba.it Ducati во текот на дво-дневниот тест на патеката во Херез и за прв пат го испроба новиот Ducati V4 R Superbike.

Првите луѓе на Светскиот Супербајк шампионат ги потврдија драстичните промени на структурата на серијата кои ќе започнат од 2019 година.

Бидете информирани за сите новости директно на вашата е-маил адреса
Реклами

Ви благодариме

За тоа што споделувате содржини и го поддржувате нашиот веб сајт.