MotoGP

МотоГП: Сезоната започнува на 19-ти јули!

Конечно добри вести за љубителите на МотоГП, денеска беше објавен официјалниот календар според кој сезоната конечно ќе започне на 19-ти јули со трката во Херез.

Следете нè на:

Конечно добри вести за љубителите на МотоГП, денеска беше објавен официјалниот календар според кој сезоната конечно ќе започне на 19-ти јули со трката во Херез.

Откако пристигнаа неколку известувања за откажани трки, во јавноста се погласно се шпекулираше дека оваа сезона воопшто нема да видиме трки од МотоГП шампионатот. Сепак денеска Дорна го објави официјалниот календар во кој се заведени 13 трки со дефиниран датум, и уште 4 за кои до 31-ви јули треба да се потврди датумот.

new calendar 2020 2.big

Она што е интересно е дека Дорна се одлучи за повеќе трки на една пратека со различно име на Гранд При-то. Сезоната ќе започне на 19-ти јули со трката во Херез, а за една недела подоцна повторне ќе следиме трка на истата патека. Потоа МотоГП се сели во Чешка на патеката Брно каде ќе има една трка на 9-ти август, а потоа ќе проследиме две трки на Шпилберг во Австрија. Мизано ќе биде домаќин на две трки, на 13 и 20 септември, а потоа Каталуња на една трка закажана за 27-ми септември. Една трка ќе следиме и во Франција на Ле Ман на 11-ти октомври, за потоа да проследиме две трки на патеката Арагон во Шпанија на 18-ти и 25-ти октомври. МотоГП шампионатот ќе остане во Европа за следните две трки кои ќе се возат во Валенсија на 8-ми и 15-ти ноември. Останува да се дефинираат датумите за трките во САД, Аргентина, Тајланд и Малезија.

motul makeodnija

Би можело да ве интересира

Благодарение на Мото Азуро имавме прилика да го провозиме новиот Yamaha Tenere 700 и да уживаме во карактеристиките на овој специфичен модел.

Иако МотоГП шампионатот сè уште не е започнат, падокот врие од новостите кои пристигнаа деновива.

Првата трка од Ендуро шампионатот на Македонија за 2020 година ќе се вози на 21-ви јуни во Велес.

Конечно добри вести за љубителите на МотоГП, денеска беше објавен официјалниот календар според кој сезоната конечно ќе започне на 19-ти јули со трката во Херез.

На листата на откажани трки за 2020 денеска беше додадена и легендарната Муџело.

Трката која требаше да се вози на 7-ми јуни на патеката Орман крај Скопје се одложува до следниот викенд, односно 14-ти јуни.

Реклами

Листа на мото настани

  • 19 Јуни 2020 - 21 Јуни 2020
  • Club house
  • Скопје, Водно

Благодарност!

Ви благодариме за тоа што споделувате содржини и го поддржувате нашиот веб сајт.