MotoGP

МотоГП: Петручи во КТМ, Еспергаро во Хонда

Иако МотоГП шампионатот сè уште не е започнат, падокот врие од новостите кои пристигнаа деновива.

Следете нè на:

Иако МотоГП шампионатот сè уште не е започнат, падокот врие од новостите кои пристигнаа деновива.

Официјално, следната година во фабричкиот тим на Хонда на Марк Маркез друштво ќе му прави Пол Еспергаро. Алекс Маркез иако нема извозено ниту една трка за Хонда по се изгледа без разлика на резултатот кој ќе го постигне оваа година нема да биде во можност да вози заедно со својот брат. Тимот планира да го премести во LCR Honda тимот, а неизвесно е што ќе се случи со Кал Крачлоу. По договорот на Еспергаро со Хонда тимот на КТМ остана без возач за 2021 година па денеска беше објавено дека е ставен две годишен договор со Данило Петручи кој го загуби своето место во тимот на Дукати.

 DSC4252 copy copy

Во фабричкиот тим на Дукати местото на Петручи го превзема Џек Милер, а неизвесно е дали Андреа Довициозо ќе остане во тимот откако беше објавено дека тимот им понудил ревидиран договор од финансиски аспект за оваа сезона со оглед на тоа што половина од трките беа откажани. По последните случувања во кои Дорна го објави календарот во кој има потврдени 13 трки и уште 4 за кои се чека датум сепак возачите сфаќаат дека календарот ќе има 17 трки кои се само за 3 помалку од првично планираните 20 трки.

Останува да почекаме да видиме што ќе се случи со Довициозо, а истовремено ја чекаме и одлуката на Роси за 2021, во секој случај ќе има многу возбудувања и гридот следната сезона ќе изгледа многу по различно од она што го очекувавме.

motul makeodnija

Би можело да ве интересира

Благодарение на Мото Азуро имавме прилика да го провозиме новиот Yamaha Tenere 700 и да уживаме во карактеристиките на овој специфичен модел.

Иако МотоГП шампионатот сè уште не е започнат, падокот врие од новостите кои пристигнаа деновива.

Првата трка од Ендуро шампионатот на Македонија за 2020 година ќе се вози на 21-ви јуни во Велес.

Конечно добри вести за љубителите на МотоГП, денеска беше објавен официјалниот календар според кој сезоната конечно ќе започне на 19-ти јули со трката во Херез.

На листата на откажани трки за 2020 денеска беше додадена и легендарната Муџело.

Трката која требаше да се вози на 7-ми јуни на патеката Орман крај Скопје се одложува до следниот викенд, односно 14-ти јуни.

Реклами

Листа на мото настани

  • 19 Јуни 2020 - 21 Јуни 2020
  • Club house
  • Скопје, Водно

Благодарност!

Ви благодариме за тоа што споделувате содржини и го поддржувате нашиот веб сајт.