MotoGP

МотоГП: Откажана и трката во Муџело

На листата на откажани трки за 2020 денеска беше додадена и легендарната Муџело.

Следете нè на:

На листата на откажани трки за 2020 денеска беше додадена и легендарната Муџело.

Иако претходно Дорна ја одложи трката во Италија заради Корона вирусот, денеска пристигна официјално соопштение според кое оваа сезона во Муџело нема да се одржи МотоГП трка.

IMGP7130 copy

Спектакуларната патека која првата трка ја организираше во 1976 година, и стана постојан дел од МотоГП календарот во 1991 година, во 2020 за прв пат нема да биде домаќин на најдобрите мотоциклисти во Светот.

„Со големо жалење морам да соопштам дека трката во Муџело е откажана. Не можеме да најдеме соодветна логистичка поддршка и заради бројните проблеми поврзани со Корона вирусот приморани сме да ја откажеме трката. Со гордост ја нарекувавме Италијанско Гранд При, а со искрено жалење соопштуваме дека оваа година нема да има трка во Тоскана. Од името на Дорна би сакал да им се заблагодарам на сите фанови за трпението и разбирањето додека очекуваме да се подобрат условите со вирусот.“ - изјави Кармело Ецпелета.

motul makeodnija

Би можело да ве интересира

Благодарение на Мото Азуро имавме прилика да го провозиме новиот Yamaha Tenere 700 и да уживаме во карактеристиките на овој специфичен модел.

Иако МотоГП шампионатот сè уште не е започнат, падокот врие од новостите кои пристигнаа деновива.

Првата трка од Ендуро шампионатот на Македонија за 2020 година ќе се вози на 21-ви јуни во Велес.

Конечно добри вести за љубителите на МотоГП, денеска беше објавен официјалниот календар според кој сезоната конечно ќе започне на 19-ти јули со трката во Херез.

На листата на откажани трки за 2020 денеска беше додадена и легендарната Муџело.

Трката која требаше да се вози на 7-ми јуни на патеката Орман крај Скопје се одложува до следниот викенд, односно 14-ти јуни.

Реклами

Листа на мото настани

  • 19 Јуни 2020 - 21 Јуни 2020
  • Club house
  • Скопје, Водно

Благодарност!

Ви благодариме за тоа што споделувате содржини и го поддржувате нашиот веб сајт.