MotoGP

MotoGP: Се поинтересна станува борбата за титулата

Борбата за првото место на табелата во MotoGP шампионатот достигна ново ниво.

Следете нè на:

 

Борбата за првото место на табелата во MotoGP шампионатот достигна ново ниво на неизвесност во Херез откако победата која ја постигна Марк Маркез го искачи од четвртата позиција на првото место. Иако победата му донесе доволно поени, таа сепак не беше доволна за да го оддели од другите возачи. Шпанецот, сега не се бори само против долгогодишниот ривал, Андреа Довициозо туку и со возачот на Suzuki, Алекс Ринс. Тројцата возачи во моментов ги делат само три поени.

Во неделата, Маркез одлично го спроведе својот план и го искористи неискуството на возачите на Petronas Yamaha, Фабио Куартараро и Франко Морбидели кои стартуваа заедно со него од првиот ред. Иако победи со предност од само 1.6 секунди, Маркез вели дека е среќен со победата пред се поради пораката која ја испрати до неговите ривали.

„Среќен сум што победив но особено сум задоволен што победив на тој начин. Тоа и ми беше целта. После грешката која ја направив во Тексас сакав тука да победам на ист начин. Токму тоа и успеавме да го направиме.“

MotoGP Table Txt 16 05

Но со предност од само еден поен на табелата, Маркез признава дека мора и на Ринс да гледа како на сериозен ривал.

„Уште за време на зимските тестирања знаев дека Ринс ќе биде во оваа позиција. Тој одлично ја стартуваше сезоната. Најголема предност му е тоа што се уште нема никаков притисок врз него. Секако дека тоа подоцна ќе се појави но во моментов може да биде среќен доколку заврши на третото место. Тој е уште еден ривал за титулата и заедно со Suzuki тие се подготвени за борба.“

Кон крајот на трката Ринс имаше неколку успешни круга кои ги оставија другите возачи далеку зад него. Но иако беше брз исто колку и Маркез кон крајот на трката, тој не можеше да направи ништо за да го стигне. Со ова уште еднаш се потенцираа работите кои тој мора да ги поправи.

Ринс вели: „Морам да бидам подобар за време на квалификациите. Но воопшто не е лесно да имате многу добро време. Морам да се обидам и да се подобрам. Трката беше навистина тешка а дополнително ги искомпликува работите фактот што стартував од третиот ред.“

Би можело да ве интересира

На 28, 29 и 30 Јуни за првпат на овие простори ќе се одржи женски мото камп во близина на градот Салаш, Република Србија. На него е дозволено да учествуваат само девојки. Односно, оние кои возат мотори и оние кои не возат, а ја делат истата пасија со првите.

Валентино Роси вели дека имал многу проблеми на правите делови за време на одржувањето на Француската Гран При трка а неговиот мотоцикл бил многу послаб во споредба со мотоциклите на неговите ривали.

Џек Милер во Шпанија го испроба доминантниот Ducati Panigale V4 R.

Ducati тестираат замена за 959 Panigale и неговиот v-twin мотор.

„Секој викенд учиме нешто ново. Наскоро ќе бидеме подобри“  - Хорхе Лоренцо

Дали би купиле Кинески скутер од Австриска компанија кој го има знакот на Ducati?

Бидете информирани за сите новости директно на вашата е-маил адреса
Реклами

Листа на мото настани

 • 11 Мај 2019 - 11 Мај 2019
 • Фабрика Партизанка - Индустриска зона

 • 01 Јуни 2019 - 01 Јуни 2019
 • Голозинци
 • Велес

 • 02 Јуни 2019 - 02 Јуни 2019
 • Дом на млади
 • Штип

 • 07 Јуни 2019 - 08 Јуни 2019
 • Нов Парк
 • Свети Николе

 • 14 Јуни 2019 - 16 Јуни 2019
 • Кавадарци

 • 28 Јуни 2019 - 29 Јуни 2019
 • Gradski Bazen Kumanovo
 • bul.Oktomvriska Revolucija, 1300 Kumanovo

 • 28 Јуни 2019 - 29 Јуни 2019
 • Clubhouse 3313
 • Илинденска 138, Скопје

 • 26 Јули 2019 - 28 Јули 2019
 • Клубски дом
 • Планина Плачковица

Благодарност!

Ви благодариме за тоа што споделувате содржини и го поддржувате нашиот веб сајт.