Нема одмор за возачите во МотоГП шампионатот, акцијата се враќа во Европа со неделната трка на патеката Херез во Шпанија.

2146553650

Изминатиот викенд бевме сведоци на одличната трка во Аргентина, а најдобрите светски мотоциклисти веќе се во Европа каде со своите тимови ќе учествуваат на неделната трка во Шпанија.

Во шампионатот водечки е актуелниот Светски шампион, Марк Маркез, кој со својата Хонда прокнижи максимални 75 бодови на три трки. Неговиот клубски колега Дани Педроса покажа солидно возење и желба за борба која одмна не сме ја виделе кај него, освојувајќи го второто место во Аргентина. Возачите на Хонда ќе се обидат да ја продолжат импресивната серија и барем Марк Маркез сигурно ќе оди на четвртата победа од исто толку трки.

За ривалите, возачите на Јамаха, Херез е патека која ги асоцира на убави спомени. За Лоренцо ова е домашна патека, тој на Херез има забележано две победи во класата 250цц, како и две победи во Кралската класа во 2010 и 2011 година. Во 2012 беше втор, а минатата година заврши на третата позиција.

За Валентино Роси Херез е патека на која има уште поголем успех од Лоренцо, тој тука има забележано шест победи во најсилната класа, и по една во класите 125 и 250цц. Во најавата за трката Роси вели: „Херез е фантастична патека, очекуваме многу фанови па целта е да се подобриме и да се избориме за место на подиумот“.

Првиот тренинг на програмата е во петок во 9.55, а вториот во 14.05. Во сабота, третиот тренинг се вози во 09.55, четвртиот во 13.30 по што започнуваат квалификациите. Q2 сесијата започнува во 14.35. Трката во недела започнува во 14 часот.

Возбудувањата ќе можете да ги следите на СпортКлуб каналот во живо како и преку стриминг линкот: www.sportcategory.com/c-10.html