MotoGP

МотоГП: Резултати од првиот тест во Херез

Пред почетокот на првата трка од МотоГП шампионатот која викендов ќе се вози на патеката Херез во Шпанија, денеска и утре се одржуваат официјални тестирања.

Следете нè на:

Пред почетокот на првата трка од МотоГП шампионатот која викендов ќе се вози на патеката Херез во Шпанија, денеска и утре се одржуваат официјални тестирања.

На првата 90 минутна сесија утринава најдобар резултат забележа Марк Маркез со време од 1.37,941. Неговиот резултат остана на врвот на табелата скоро до крајот на попладневната сесија, кога Фабио Квартараро за прв пат ја проби бариерата од 1.38. Веднаш по него Маверик Вињалес кој беше само 13-ти утринава забележа време од 1.37,793 и со тоа го постави најдобриот резултат на првиот ден од тестирањето.

 DSC5377

Денешната попладневна сесија беше прекината во времетрање од 45 минути откако на патеката беше истурено моторно масло од Априлијата на Еспергаро во свиокот број 11 по што Алекс Маркез и Данило Петручи доживеаа падови. Петручи беше однесен на преглед и потоа не се врати на патеката, но од тимот изјавија дека тој е добро.

Тест во Херез, ден 1
Поз   Возач Земја Тим Време
1 ^12 Maverick Vinales SPA Monster Yamaha (YZR-M1) 1m 37.793s
2 ^3  Fabio Quartararo FRA Petronas Yamaha (YZR-M1) +0.118s
3 ˅2  Marc Marquez SPA Repsol Honda (RC213V) +0.228s
4 ˅2  Alex Rins SPA Suzuki Ecstar (GSX-RR) +0.524s
5 ^6  Joan Mir SPA Suzuki Ecstar (GSX-RR) +0.587s
6 ^4  Francesco Bagnaia ITA Pramac Ducati (GP20) +0.624s
7 ^10  Johann Zarco FRA Reale Avintia (GP19) +0.720s
8 ˅4  Aleix Espargaro SPA Factory Aprilia Gresini (RS-GP) +0.756s
9 ^3  Pol Espargaro SPA Red Bull KTM (RC16) +0.799s
10 ˅1  Franco Morbidelli ITA Petronas Yamaha (YZR-M1) +0.853s
11 ˅4 Jack Miller AUS Pramac Ducati (GP20) +0.883s
12 ^7  Andrea Dovizioso ITA Ducati Team (GP20) +0.986s
13 ^8 Brad Binder RSA Red Bull KTM (RC16)* +1.223s
14 ˅8  Cal Crutchlow GBR LCR Honda (RC213V) +1.262s
15 ˅1  Takaaki Nakagami JPN LCR Honda (RC213V) +1.270s
16 ˅13  Valentino Rossi ITA Monster Yamaha (YZR-M1) +1.509s
17 ˅1 Iker Lecuona SPA Red Bull KTM Tech3 (RC16)* +1.556s
18 ˅10  Miguel Oliveira POR Red Bull KTM Tech3 (RC16) +1.571s
19 ˅1 Alex Marquez SPA Repsol Honda (RC213V)* +1.585s
20 ^2  Tito Rabat SPA Reale Avintia (GP19) +1.614s
21 ˅6  Bradley Smith GBR Factory Aprilia Gresini (RS-GP) +1.663s
22 ˅2  Danilo Petrucci ITA Ducati Team (GP20) +2.569s


Официјални рекорди на Херез

Најбрз круг: Fabio Quartararo FRA Yamaha 1m 36.880s (2019)

Најбрз круг во трка: Marc Marquez SPA Honda 1m 38.051s (2019)

motul makeodnija

Би можело да ве интересира

Пристигнаа првите информации од МФМ за годинешното 29-то по ред мото рели Македонија - Независност 2020.

Во продолжение ќе ги најдете информациите за Австриската патека како и распоред за следење на МотоГП трката.

Патеката Брно ќе биде домаќин на четвртата рунда од МотоГП шампионатот, односно трета трка во најсилната ГП класа.

Во текот на вчерашнито ден на Марк Маркез му била извршена втора операција во болницата во Барселона.

Со денешното соопштение челниците на Дорна, ФИМ и ИРТА ставија крај на шпекулациите за годинешниот шампионат, отпаѓаат Аргентина, Тајланд и Малезија, а во календарот е додадена трка на 22 ноември на патека која дополнително ќе биде објавена но ќе биде во Европа.

Патеката Херез во Шпанија ќе биде домаќин и на втората трка во сезоната. Во продолжение следува распоредот за сите сесии.

Реклами

Листа на мото настани

  • 19 Јуни 2020 - 21 Јуни 2020
  • Club house
  • Скопје, Водно

Благодарност!

Ви благодариме за тоа што споделувате содржини и го поддржувате нашиот веб сајт.