MotoGP

Алекс Маркез во LCR Honda, Крачлоу остана без место во МотоГП

Денеска и официјално беше потврдено дека Пол Еспергаро ќе му прави друштво на Марк Маркез во тимот на Хонда во 2021 година, а веднаш потоа следуваше и соопштението од тимот на LCR Honda во кое потврдија дека Алекс Маркез ќе биде нивни возач следната сезона.

Следете нè на:

 

Денеска и официјално беше потврдено дека Пол Еспергаро ќе му прави друштво на Марк Маркез во тимот на Хонда во 2021 година, а веднаш потоа следуваше и соопштението од тимот на LCR Honda во кое потврдија дека Алекс Маркез ќе биде нивни возач следната сезона.

Недоумицата дали Такааги Накагами или Крачлоу ќе остане без место во тимот за кратко беше разрешена откако тимот соопшти дека сака да му се заблагодари на Кал Крачлоу за целиот ангажман откако му се приклучи на тимот во 2015 година. Тимот му се заблагодари и за трите победи и 12 подиуми, но фактот е дека Британецот сепак остана без место во Хонда.

 DSC2948

Со ова Кал Крачлоу останува без место во МотоГП гридот за следната сезона, но опциите се уште се на маса, познато е дека Априлија активно бара возач, а имајќи во предвид дека тој е единствениот Британец во гридот Дорна сигурно дека нема да дозволи да го загуби со оглед на тоа што БТ Спорт е еден од главните медиа партнери на шампионатот.

Во текот на денот се огласи и самиот Крачлоу кој на твитер напиша „Работите се движат во позитивна насока за да продолжам со трките. Мојата приказна во МотоГП не е завршена.“

Се очекува деновиве официјално да се дознае новиот тим на Британецот.

Би можело да ве интересира

Со новиот R 18 Transcontinental, BMW ја надополнува својата R 18 фамилија со т.н. голема американски турер. На овој модел се надоврзува и т.н. бобер, модел кој е именуван едноставно како R 18 B.

Кал Крачлоу ќе го замени возачот на Petronas Yamaha SRT, Франко Морбидели на двете трки во Австрија и следната во Велика Британија.

И покрај тоа што челниците на KTM во 2015 година најавија дека нема повеќе да прават супер брзи мотори кои припаѓаат на патеките а не на улиците, сепак еве демант, барем во некоја рака. 

Дани Педроса, сега тест возачот на Red Bull KTM Factory Racing за прв пат на патеката во Австрија ќе се појави со KTM RC16 во натпреварувачка конкуренција. 

Givi во својата богата понуда вклучи и универзално светло чија задача ќе биде да ја осветлува внатрешноста на вашиот куфер. 

Од чилеанскиот Каретера аустрал до украинските карпати, од канадските прерии до европските најпопуларни места за возење, глобалната мото заедница за прв пат се обедини и возеше, и виртуелно и физички, на првиот THE WORLD ADVENTURE WEEK организиран од страна на KTM и апликацијата Riser.

Реклами

Листа на мото настани

  • 30 Јули 2021 - 01 Август 2021
  • Мотодом Џинка
  • Планина Плачковица

Благодарност!

Ви благодариме за тоа што споделувате содржини и го поддржувате нашиот веб сајт.