MotoGP

MotoGP: Распоред за следење на Grand Prix of the Americas

Четвртата станица за MotoGP караванот оваа година е во Тексас, САД. По третиот по ред различен подиум на трката во Аргентина следува врзан викенд во кој се враќа и Марк Маркез.

Гран при натпреварувањата во Америка имаат долга традиција која ги вклучува легендарните патеки како Дејтона, Лагуна сека и Индијанаполис. Во 2013 година беше изградена патеката „Circuit of The Americas“ која со својот изглед, услови и капацитет од 120.000 гледачи стана хит и веднаш влезе во календарот на МотоГП шампионатот.

Со должина од 5,5 километри, патеката е составена од 20 свиоци од кои 11 се леви, а 9 десни. Најдолгиот правец изнесува 1200 метри, а најголемата брзина измерена на патеката изнесува 345,6 км/ч. Рекордот на патеката е во сопственост на Марк Маркез, кој во 2015 година сврте круг за време од 2'02.135.

Возбудувањата започнуваат денеска со малку поинаков распоред од вообичаениот, Moto3 возачите ќе бидат последни во слободните тренинзи

Распоред за следење 

Петок (08.04.2022) | SportKlub 3
16:00 MOTO GP USA: MOTO 2 – ТРЕНИНГ 1
16:55 MOTO GP USA: MOTO GP – ТРЕНИНГ 1
17:55 MOTO GP USA: MOTO 3 – ТРЕНИНГ 1
20:15 MOTO GP USA: MOTO 2 – ТРЕНИНГ 2
21:10 MOTO GP USA: MOTO GP – ТРЕНИНГ 2
22:10 MOTO GP USA: MOTO 3 – ТРЕНИНГ 2
Сабота (09.04.2022) | SportKlub 3
16:00 MOTO GP USA: MOTO 2 – ТРЕНИНГ 3
16:55 MOTO GP USA: MOTO GP – ТРЕНИНГ 3
17:55 MOTO GP USA: MOTO 3 – ТРЕНИНГ 3
19:35 MOTO GP USA: MOTO 2 – КВАЛИФИКАЦИИ
20:30 MOTO GP USA: MOTO GP – ТРЕНИНГ 4
21:10 MOTO GP USA: MOTO GP – КВАЛИФИКАЦИИ
22:10 MOTO GP USA: MOTO 3 – КВАЛИФИКАЦИИ
Недела (10.04.2022) | SportKlub 3
18:20 MOTO GP USA: MOTO 2 – ТРКА
20:00 MOTO GP USA: MOTO GP – ТРКА
21:30 MOTO GP USA: MOTO 3 – ТРКА

Би можело да ве интересира

Деновите, пред една од најкултните трки во календарот, изобилуваат со содржини.

 Според најавата на некои светски медиуми за очекување е KTM многу наскоро да ја лансира својата нова понуда во рангот на новата 490 серија. 

Дали организација на трка значи само објавување на стартот и мафтање со црно бело знаме за крај? Дали обврските на организаторот завршуваат тука?

Неверојатна е брзината, желбата и посветеноста на најбрзите тројца на секоја досегашна трка во овогодинешниот шампионат на суперспортските мотори WSBK!

Викендов во Србија на патеката Навак се возеа 3 и 4 трка во рамките македонскиот и БМУ европскиот шампионатот во врзински мотоциклизам. 

Запознајте ги Бранко, Новак, Михаил, Горјан, Гален и Олег. Јас ги запознав едно неделно попладне на полјана во близина на спортскиот аеродром Стенковец. 

Листа на мото настани

Забава на Custom Choppers Strumica по повод отворањето на нивниот клаб хаус.

 • 14 Мај 2022 - 14 Мај 2022
 • Custom Choppers Club House
 • На главниот булевар во Струмица

Мото клубот Вепар на 15-ти мај ќе ја организира петтата по ред бавна трка.

 • 15 Мај 2022 - 15 Мај 2022

Чопер клуб го најави Run to the Sun 2022.

 • 24 Јуни 2022 - 25 Јуни 2022
 • Clubhouse 3313
 • Илинденска 138, Скопје

Ноќни Волци Балкан: Интернационален мото собир.

 • 09 Јули 2022 - 09 Јули 2022

МК Мечки од Куманово го најави годинешниот „Moto Rock Fest 2022“.

 • 11 Јуни 2022 - 11 Јуни 2022
 • Спортски аеродром Аџитепе

Најава за мото собирот на МК ЏИНКА Радовиш кој ќе се оддржи на 29/30/31 јули 2022 година. Повеќе детали наскоро.

 • 29 Јули 2022 - 31 Јули 2022
 • Клубски дом
 • Планина Плачковица

Да продолжиме со поголемо темпо од онаму кај што застанавме во 2019 година.
Се гледаме на првиот викенд во месец Јуни!!!
 • 03 Јуни 2022 - 05 Јуни 2022
 • Нов Парк
 • Свети Николе

Дводневен мото фестивал во организација на МК Тиквеш Рајдерс од Кавадарци.

 • 17 Јуни 2022 - 18 Јуни 2022
 • 12 Другари
 • Ваташа, Кавадарци

Благодарност!

Ви благодариме за тоа што споделувате содржини и го поддржувате нашиот веб сајт.