MotoGP

MotoGP: Последна шанса за титулата

Сега е вистинското време за напад, но во моментов ниту еден од тимовите не може да се справи со конзистентноста на Repsol Honda.

Следете нè на:

 

Актуелниот MotoGP шампион, Марк Маркез ќе замине во Бурирам на новата патека, Чанг, со предност од речиси 72 поени. До крајот на сезоната остануваат уште неколку трки и возачите, кои ги предводи Андреа Довициозо, немаат уште многу шанси да дојдат до првото место. Сега е вистинското време за напад, но во моментов ниту еден од тимовите не може да се справи со конзистентноста на Repsol Honda.

motogp misano motori

MotorLand Арагон е многу поразлична патека во сопредба со Red Bull Ring и Брно, но сепак протагонистите остануваат исти, барем во однос на брзината. Иако Хорхе Лоренцо излета уште во првиот круг, до крајот на трката повторно Ducati и Honda се бореа за победа. На крајот, до првото место стигна Маркез но дали ќе остане така и на патеката во Тајланд останува да видиме.

Досегашните тестови ни покажуваат дека Honda ќе биде силна. Но и покрај тоа, Кал Кратчлоу постигна најдобар резултат за време на првиот ден од тестовите во Бурирам. Марк Маркез беше најбрз на вториот ден од тестирањето, а добар настап имаше и Дани Педроса. Возачите на Ducati, Довициозо и Лоренцо беа малку подолу на табелата.

Покрај Honda и Ducati, и тимот Suzuki Ecstar се надева дека ќе успее да го повтори успехот од Арагон и ќе им се доближи на најдобрите тимови. Андреа Ианоне успеа да се искачи на подиумот, а добра трка имаше и неговиот тимски колега Алекс Ринс. Ринс исто така имаше и добар настап на тестот во Бурирам

А што се случува со Yamaha? MotorLand беше тежок викенд за нив, а тимот кој доаѓа од Ивата продолжува со лошиот настап во сезоната 2018. За време на тестот во Бурирам тие не постигнаа некој добар резултат. Но и покрај тоа, Валентино Роси останува на третото место на табелата и не заостанува премногу во однос на Довициозо.

Маверик Вињалес се наоѓа на петото место но има ист број на бодови со Лоренцо. Последните неколку трки ќе бидат навистина интересни за сите возачи. 

За време на тестовите, Јохан Зарко беше најбрзиот возач на Yamaha. Французинот не успеа да го задржи стилот и темпото кое го имаш на почетокот на сезоната но сепак ќе даде се од себе да постигне што е можно подобар резултат со оглед на тоа дека е многу блиску да стане најдобар независен возач. Во моментов, Кратчлоу има 119 поени а веднаш до него е Данило Петручи. Зарко пак има 112 поени. Но сето тоа би можело да се промени во само една трка.

Такааки Накагами ги предводеше дебитантите за време на тестот во Бурирам и сигурно ќе сака да постигне добар резултата на трката. Тука е и Хафиз Сиахрин кој сигурно ќе сака  да ја надополни разликата во однос на Франко Морбидели во трката за дебитант на годината.

Би можело да ве интересира

На 28, 29 и 30 Јуни за првпат на овие простори ќе се одржи женски мото камп во близина на градот Салаш, Република Србија. На него е дозволено да учествуваат само девојки. Односно, оние кои возат мотори и оние кои не возат, а ја делат истата пасија со првите.

Валентино Роси вели дека имал многу проблеми на правите делови за време на одржувањето на Француската Гран При трка а неговиот мотоцикл бил многу послаб во споредба со мотоциклите на неговите ривали.

Џек Милер во Шпанија го испроба доминантниот Ducati Panigale V4 R.

Ducati тестираат замена за 959 Panigale и неговиот v-twin мотор.

„Секој викенд учиме нешто ново. Наскоро ќе бидеме подобри“  - Хорхе Лоренцо

Дали би купиле Кинески скутер од Австриска компанија кој го има знакот на Ducati?

Бидете информирани за сите новости директно на вашата е-маил адреса
Реклами

Листа на мото настани

 • 11 Мај 2019 - 11 Мај 2019
 • Фабрика Партизанка - Индустриска зона

 • 01 Јуни 2019 - 01 Јуни 2019
 • Голозинци
 • Велес

 • 02 Јуни 2019 - 02 Јуни 2019
 • Дом на млади
 • Штип

 • 07 Јуни 2019 - 08 Јуни 2019
 • Нов Парк
 • Свети Николе

 • 14 Јуни 2019 - 16 Јуни 2019
 • Кавадарци

 • 28 Јуни 2019 - 29 Јуни 2019
 • Gradski Bazen Kumanovo
 • bul.Oktomvriska Revolucija, 1300 Kumanovo

 • 28 Јуни 2019 - 29 Јуни 2019
 • Clubhouse 3313
 • Илинденска 138, Скопје

 • 26 Јули 2019 - 28 Јули 2019
 • Клубски дом
 • Планина Плачковица

Благодарност!

Ви благодариме за тоа што споделувате содржини и го поддржувате нашиот веб сајт.