MotoGP

MotoGP: Honda откри проблеми во правилникот

Очигледно Honda успеа во намерата да ги истакне недоследностите во MotoGP правилникот со тоа што на техничката контрола и достави сопствена верзија на додатокот кој го користеше Ducati.

Следете нè на:

 

Очигледно Honda успеа во намерата да ги истакне недоследностите во MotoGP правилникот со тоа што на техничката контрола и достави сопствена верзија на додатокот кој го користеше Ducati. Делот првично беше одбиен со образложение дека ја подобрува аеродинамиката.

Според наши извори, Honda повторно го доставила делот а овој пат на комисијата и кажала дека неговата цел е да ја подобри цврстината на вилушката, нешто што е дозволено во согласност со правилникот.

Целиот случај започна на Гран При трката во Катар кога Андреа Довициозо победи на трката користејќи го новиот додаток. Четири тима потоа поднесоа жалба а FIM соопшти дека додатокот е легален. Но се чини дека одлуката е донесена поради проблем во правилникот кој овозможува деловите да бидат легални се додека нивната основна цел е да ја ладат гумата а не да ја подобруваат аеродинамиката.

Honda Loophole Txt 05 04

Но откако Ducati призна дека има мало подобрување на контактот на мотоциклот со површината, се верува дека Honda и Aprilia веќе се обиделе да направат своја верзија на делот. Откако на првите луѓе на MotoGP првично им признаа дека неговата главна цел е подобрување на аеродинамиката, нивното барање да го употребат на трката во Аргентина беше веднаш одбиено. Но сега тие повторно го поднесоа.

Оваа конфузија го потенцира проблемот за кој сите шест фабрички тимови тврдат дека потои – неконзистентност на правилникот како и можноста техничкиот директор Дени Олдриџ самостојно да дава насоки во однос на правилата.

Зборувајќи во пресрет на Гран При трката на Аргентина, првиот човек на Ducati, Џиџи Дал’Игна изјави дека и покрај тоа што победиле во случајот, сепак сака да види промени во системот.

„Веруваме дека сега треба да се затвори ова поглавје и во иднина да работиме повеќе заедно со останатите тимови. Исто така, треба да ги промениме правилата кои се лошо поставени или пак кои може да се подобрат. Тоа е нешто кое што отсекогаш сме сакале да го направиме.“

„Секако дека можеме повеќе и секогаш сме тука за да разговараме со останатите производители, FIM и Dorna за тоа како да го подобриме системот.“

motul makeodnija

Би можело да ве интересира

На патеката во Асен, Алекс Ринс ќе извози неколку кругови со најновата Suzuki MotoGP шасија.

Џонатан Реа вели дека победите на трката во Мисано биле одлучувачки во борбата за титулата.

Џонатан Реа ја намали предноста на Алваро Баутиста на само 16 поени откако стигна до втората победа на трката во Мисано.

КТМ го надмина Harley Davidson во продажба на мотоцикли на глобално ниво. Австриската фирма сега се искачи на врвот и стана компанија која е најдобра во продажба на мотоцикли а која не доаѓа од Азија.

Овие фотографии ни покажуваат дека Yamaha планира да направи промени на нивниот ултра популарен модел MT-07.

Снимен во Северо – Западниот дел од државата, конечно имаме прилика да го видиме новиот Ducati Streetfighter V4 во неговата природна средина.

Бидете информирани за сите новости директно на вашата е-маил адреса
Реклами

Листа на мото настани

 • 28 Јуни 2019 - 29 Јуни 2019
 • Gradski Bazen Kumanovo
 • bul.Oktomvriska Revolucija, 1300 Kumanovo

 • 28 Јуни 2019 - 29 Јуни 2019
 • Clubhouse 3313
 • Илинденска 138, Скопје

 • 06 Јули 2019 - 06 Јули 2019
 • Игралиштето во гимназија
 • Велес

 • 26 Јули 2019 - 28 Јули 2019
 • Клубски дом
 • Планина Плачковица

 • 10 Август 2019 - 10 Август 2019
 • Сè уште непознато
 • Битола

 • 24 Август 2019 - 24 Август 2019
 • Сè уште непознато
 • Прилеп

Благодарност!

Ви благодариме за тоа што споделувате содржини и го поддржувате нашиот веб сајт.