MotoGP

MotoGP: Honda како знак на благодарност на Дани Педроса му подари тркачки мотоцикли

„На Дани Педроса ќе му треба дополнителен простор за багаж на патот назад од Јапонија“

Следете нè на:

 

За време на последниот настап на Дани Педроса, како знак на благодарност Honda му подари два од неговите поранешни Гран При мотоцикли.  Шпанецот ја помина целата негова кариера во премиерната класа во тимот на Honda, започнувајќи во класата од 125cc во 2001 година, две години потоа помина во класата од 250cc а 13 години во фабричкиот тим на Honda кој е дел од MotoGP.  Педроса и Honda заедно успеаа да стигнат до 51 победа од кои 31 го Гран При натпреварувањето. Во 2001 година тој ја освои титулата во категоријата од 125cc а во 2004 и 2005 година беше шампион во класата од 250cc. На крајот од неговиот настап во тимот на Honda му беа доделени RCV MotoGP машина како и дво-тактен  RS250RW.

pedrosa 2

За една недела, Педроса ќе го има своето деби како тест возач на MotoGP тимот на KTM. Поради повредата на неговиот тимски колега Марк Маркез, Педроса беше единственипт возач кој беше дел од „Денот на Благодарноста“ кој го организираше Honda.

motul makeodnija

Би можело да ве интересира

На ред е седмата рунда од МотоГП шампионатот која викендов ќе се вози на патеката Каталуња во близина на Барселона.

Валентино Роси вели дека нема причина за загриженост околу неговата иднина во Премиерната класа и покрај тоа што го имаше можеби најлошиот викенд во неговата 23 годишна кариера.

Нашите извори од MotoGP гаражите откриваат дека би можело да има големи промени на патеката во сезоната 2020.

Кога дојде поканата за присуство на презентацијата на двата мотоцикли на Honda, CB650R и CBR650R, навистина бев заинтересиран да отидам. На хартија, моделот 650 изгледа како еден од најпотценетите модели но навистина сакав самиот да проценам дали тоа е вистина или не.

Откако Данило Петручи победи на трката во Муџело, Џек Милер вели дека би бил среќен доколку остане дел од тимот и во 2020 година.

Дали затворањето на визирот на вашата кацига го прави воздухот што го дишете опасен?

Бидете информирани за сите новости директно на вашата е-маил адреса
Реклами

Листа на мото настани

 • 14 Јуни 2019 - 16 Јуни 2019
 • Кавадарци

 • 28 Јуни 2019 - 29 Јуни 2019
 • Gradski Bazen Kumanovo
 • bul.Oktomvriska Revolucija, 1300 Kumanovo

 • 28 Јуни 2019 - 29 Јуни 2019
 • Clubhouse 3313
 • Илинденска 138, Скопје

 • 26 Јули 2019 - 28 Јули 2019
 • Клубски дом
 • Планина Плачковица

Благодарност!

Ви благодариме за тоа што споделувате содржини и го поддржувате нашиот веб сајт.