MotoGP

MotoGP: Распоред за следење на МотоГП Муџело 2021

Шестата МотоГП трка во шампионатот се вози на легендарната патека Муџело во Италија.

Следете нè на:

Шестата МотоГП трка во шампионатот се вози на легендарната патека Муџело во Италија.

Муџело за прв пат беше домаќин на МотоГП трка во 1976 година, а прекрасната патека во Тоскана распоредена низ долината го привчече вниманието на авто-мото фановите ширум Светот. Патеката беше купена од страна на Ферари во 1988 година и притоа беше реновирана според нивните високи стандарди, прекрасни придружни објекти и максимална безбедност. Патеката е во МотоГП календарот без престан од 1991 година.

IMGP7130

Патеката има должина од 5,2км, а составена е од 15 свиоци од кои 9 се десни, а 6 леви. Има ширина од 14 метри, а најдолгиот правец изнесува 1141м на кој е забележана брзина од 356,7км/ч. Рекордот на патеката изнесува 1'47.639, а е во сопственост на Марк Маркез.

Валентино Роси има забележано најмногу победи - 7, зад него е Лоренцо со 6 и Довициозо со 1. Минатата година трката во Муџело беше откажана заради кризата со Корона вирусот..

IMGP8638 copy

Возбудувањата во Муџело ќе се одржат според следниот распоред:

Петок 28.05.2021 | SportKlub 2
09:00 MOTO GP MUGELLO: MOTO 3 – Тренинг 1
09:50 MOTO GP MUGELLO: MOTO GP – Тренинг 1
10:50 MOTO GP MUGELLO: MOTO 2 – Тренинг 1
13:15 MOTO GP MUGELLO: MOTO 3 – Тренинг 2
14:05 MOTO GP MUGELLO: MOTO GP – Тренинг 2
15:05 MOTO GP MUGELLO: MOTO 2 – Тренинг 2

Сабота 29.05.2019 | SportKlub 2
09:00 MOTO GP MUGELLO: MOTO 3 – Тренинг 3
09:50 MOTO GP MUGELLO: MOTO GP – Тренинг 3
10:50 MOTO GP MUGELLO: MOTO 2 – Тренинг 3
12:35 MOTO GP MUGELLO: MOTO 3 – Квалификации
13:25 MOTO GP MUGELLO: MOTO GP – Тренинг 4
14:05 MOTO GP MUGELLO: MOTO GP – Квалификации
15:05 MOTO GP MUGELLO: MOTO 2 – Квалификации

Недела 30.05.2019 | SportKlub 2
11:00 MOTO GP MUGELLO: MOTO 3 – Трка
12:20 MOTO GP MUGELLO: MOTO 2 – Трка
14:00 MOTO GP MUGELLO: MOTO GP – Трка

Би можело да ве интересира

За сите кои не се подготвени да се откажат од спорскиот дух на својот мотор, ама сепак се подготвени да истераат некоја сериозна тура сега постои уште една понуда. Suzuki го претстави новиот GSX-S1000GT кој е базиран на освежениот GSX-S1000. 

Не гледаме секој ден радикално нови концепти на дизјн на мотори, а уште поретко гледаме концепти кои се вистински а не само некоја компјутерска визија. White Motorcycle Concepts стои на втората страна и ова лето храбо претстави комплетно нов концепт кој ги остави сите без здив.

Бонд, Џејмс Бонд. 900, Тајгер 900, Триумф Тајгер 900. Најголемиот британски производител на мотори ја слави својата континуирана соработка со оваа филмска франшиза со новата верзија наречена Triumph Tiger 900 Bond Edition

Врвна технологија и најдобри перформанси во бројки е она што ја зголемува продажбата на супер спортските мотоцики. Но, да бидеме реални, мотор се купува и со срце, еднакво колку што се купува на база на бројки. А тоа понекогаш може да значи и само да ти легне бојата на моторт и да знаеш дека едноставно мора да го имаш.

Франко Морбидели потврди дека постигнале договор со фабричкиот тим на Јамаха за до крајот на 2023 година. 

Убави инфорамции доаѓаат од CFMOTO Македонија. На 25.09, сабота, со почеток во 09.00ч. во Скопје тие организираат тест возење на сите модели кои се достапни во продажниот салон.
Реклами

Листа на мото настани

  • 25 Септември 2021 - 25 Септември 2021
  • Спортски аеродром Аџитепе

Благодарност!

Ви благодариме за тоа што споделувате содржини и го поддржувате нашиот веб сајт.