MotoGP

MotoE: Тули најдобар на првиот ден од тестирањето за новата електрична серија

На патеката во Херез започнаа подготовките за првиот MotoE Светски Куп.

Следете нè на:

 

На првиот ден, најдобар резултат постигна Moto2 возачот, Ники Тули кој имаше време од 1:51:721. На крајот тој успеа да постигне подобар резултат од Европскиот Moto2 шампион за сезоната 2017, Ерик Гранадо кој заостануваше 0.121 секунди, а трето пласиран беше поранешниот Гран При возач Ренди де Пуние.

На тестот настапија и возачите кои се дел од Moto2 серијата, а разликата помеѓу нив изнесуваше само 0.185 секунди. На четвртото место на табелата беше Британецот Бредли Смит кој заостануваше 0.618 секунди од најдобриот возач. Пето пласиран беше Алекс Де Анџелис кој имаше разика од само 0.064 во однос на Смит. Долго се очекуваше и настапот на поранешниот MotoGP возач, Сет Жиберно кој на крајот заврши со заостанување од само една секунда во однос на најдобрите возачи.

motoe tulli 2

Но во фокусот не беа само најдобрите времиња кои ги постигнуваа возачите. Со оглед на тоа дека ова беше прв настап за возачите и тимовите во новата категорија, големо внимание се посвети и на пневматиците. Специјално дизајнирани, предните гуми се изработени по теркот на MotoGP пневматиците додека пак задните според моделите од Superbajk серијата.

Предниот пневматик треба да му биде поддршка на мотоциклот при сопирањето додека пак задната гума треба што е можно побрзо да се загрее бидејќи трките во MotoE серијата се многу пократки. Поради различните карактеристики кои ги имаат, ова беше сосема ново искуство за сите возачи кои излегоа на патеката.

motul makeodnija

Би можело да ве интересира

На ред е седмата рунда од МотоГП шампионатот која викендов ќе се вози на патеката Каталуња во близина на Барселона.

Валентино Роси вели дека нема причина за загриженост околу неговата иднина во Премиерната класа и покрај тоа што го имаше можеби најлошиот викенд во неговата 23 годишна кариера.

Нашите извори од MotoGP гаражите откриваат дека би можело да има големи промени на патеката во сезоната 2020.

Кога дојде поканата за присуство на презентацијата на двата мотоцикли на Honda, CB650R и CBR650R, навистина бев заинтересиран да отидам. На хартија, моделот 650 изгледа како еден од најпотценетите модели но навистина сакав самиот да проценам дали тоа е вистина или не.

Откако Данило Петручи победи на трката во Муџело, Џек Милер вели дека би бил среќен доколку остане дел од тимот и во 2020 година.

Дали затворањето на визирот на вашата кацига го прави воздухот што го дишете опасен?

Бидете информирани за сите новости директно на вашата е-маил адреса
Реклами

Листа на мото настани

  • 14 Јуни 2019 - 16 Јуни 2019
  • Кавадарци

  • 28 Јуни 2019 - 29 Јуни 2019
  • Gradski Bazen Kumanovo
  • bul.Oktomvriska Revolucija, 1300 Kumanovo

  • 28 Јуни 2019 - 29 Јуни 2019
  • Clubhouse 3313
  • Илинденска 138, Скопје

  • 26 Јули 2019 - 28 Јули 2019
  • Клубски дом
  • Планина Плачковица

Благодарност!

Ви благодариме за тоа што споделувате содржини и го поддржувате нашиот веб сајт.