MotoGP

MotoGP: Петручи со најдобар резулатт во Херез

Данило Петручи постигна најдобар резултат на првиот од дво-дневните тестови кои се оддржуваат на патеката во Херез. На втората позиција се најде уште еден Италијанец, Андреа Довициозо. На третото место на тестот, кој е последен за оваа година, се најде возачот на  LCR Honda, Такааки Накагами.

Следете нè на:

 

Зборувајќи веднаш после тестот, Петручи изјави: „Навистина сум задоволен од тоа како се одвиваа работите денеска. Секогаш е добро кога го завршувате денот на првата позиција. Особено ми се допаѓаше чувството кое го имав со пневматиците. Секогаш се чувствував добро на мотоциклот, исто како и на тестот во Валенсија.

motogp petruci

За мене ова е важно бидејќи не сменивме речиси ништо во однос на сетапот и се помина во најдобар ред. Денеска не се фокусиравме да постигнеме најдобро време туку работевме на темпото и испробавме некои нови компоненти кои ни дадоа навистина важни информации. Навистина сум задоволен од тоа како работиме заедно како тим.“

91747638 page 001

Би можело да ве интересира

Се чини дека постојано има некакви најави и новини во однос на иднината на Ducati, особено со неодлучноста на  Volkswagen AG дали сака да ја задржи компанијата или пак планира да ја продаде.

Аргентинската Гран При трка ќе остане на патеката „Termas de Rio Hondo“, која се наоѓа на северот на државата, уште најмалку три години откако беше продолжен договорот со првите луѓе на MotoGP. Ваквата одлука беше соопштена на прес конференцијата која се случи во Буенос Аирес на почетокот на неделата.

Алваро Баутиста детално откри како во текот на зимата се прилагодува на мотоциклот на Ducati со кој во сезоната 2019 ќе се натпреварува во Светскиот Супербајк шампионат. Баутиста го имаше своето деби со Aruba.it Ducati во текот на дво-дневниот тест на патеката во Херез и за прв пат го испроба новиот Ducati V4 R Superbike.

Првите луѓе на Светскиот Супербајк шампионат ги потврдија драстичните промени на структурата на серијата кои ќе започнат од 2019 година.

Алекс Ринс, Јоан Мир и Силвиан Гинтоли го искористија последиот MotoGP тест за да го намалат бројот на нови елементи кои ќе бидат дел од GSX-RR со кој ќе настапуваат следната сезона.

„На Дани Педроса ќе му треба дополнителен простор за багаж на патот назад од Јапонија“

Бидете информирани за сите новости директно на вашата е-маил адреса
Реклами

Ви благодариме

За тоа што споделувате содржини и го поддржувате нашиот веб сајт.