MotoGP

Фенати ќе се врати во Moto3 серијата следната сезона

Не помина многу време откако последен пат зборувавме за потегот што го направи Романо Фенати на трката која се возеше во Сан Марино.  Само за потсетување, при брзина од 120 милји на час, тој притисна на сопирачката на својот ривал.

Следете нè на:

 

Не помина многу време откако последен пат зборувавме за потегот што го направи Романо Фенати на трката која се возеше во Сан Марино.  Само за потсетување, при брзина од 120 милји на час, тој притисна на сопирачката на својот ривал.

Ваквиот потег го осудија сите возачи во серијата. Фенати беше веднаш отпуштен од својот тим, Marinelli Snipers а раскинат му беше и договорот со MV Agusta Moto2 за кој требаше да настапи во сезоната 2019.

Од FIM тој доби казна за настап на две трки, забрана која подоцна беше продолжена до крајот на сезоната. Набргу потоа, Фенати соопшти дека целосно се повлекува од трките и со ова се чинеше дека целата оваа работа е завршена.

Но изгледа дека ваквата одлука не траеше долго откако се појавија гласини дека Фенати ќе се врати на Moto3 трките следната сезона и ќе настапи за Marinelli Snipers. Истиот тим кој го отпушти некаде на почетокот на оваа година.

romano fenati 2

Засега нема официјално потврда за оваа информација но неа ја пренесува и официјалната интернет страна на МotoGP. Можеби серијата само сака да ја испита реакцијата на јавноста пред и официјално да соопшти дали ќе му дозволи враќање во серијата.

Неколку месеци по инцидентот, постои мислење дека тимовите се подготвени да му простат на Фенати и покрај серијата на инциденти кои ги имаше како на патеката така и надвор од неа. Можеби времето кое помина му помогна на Фенати да ја научи лекцијата. Останува времето да покаже.

motul makeodnija

Би можело да ве интересира

MotoGP шампионот, Марк Маркез, вели дека шасијата, перформансите на моторот како и поголемата концентрација се главните причини зошто има толку малку инциденти за време на трките.

Денеска ви носиме нови вести околу продажбата на мотоцикли.

Малата разлика во поразите на трките во Катар и Муџело покажува дека возачот на Honda е способен да победи на патеките кои му одговараат на мотоциклот на Ducati.

„Ги финализираме преговорите со возачот и неговиот менаџер. Се надеваме дека наскоро ќе ја слушнеме нивната одлука“ - Алекс Маркез ќе остане дел од Moto2 и ќе вози за Marc VDS?

Една од најинтересните работи кои ги видовме за време на WorldSBK трката која се возеше во Лагуна Сека беше преставувањето на најновиот модел кој ни доаѓа од фабриката во Болоња, Ducati Panigale V4 25° Anniversario 916.

Вообичаено, ова би требало да биде најдобриот период за забавниот парк во Калифорнија, но тој е затворен поради реновирање.

Бидете информирани за сите новости директно на вашата е-маил адреса
Реклами

Листа на мото настани

 • 26 Јули 2019 - 28 Јули 2019
 • Клубски дом
 • Планина Плачковица
Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to Twitter

 • 10 Август 2019 - 10 Август 2019
 • Сè уште непознато
 • Битола
Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to Twitter

 • 24 Август 2019 - 24 Август 2019
 • Сè уште непознато
 • Прилеп
Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to Twitter

 • 31 Август 2019 - 01 Септември 2019
 • Патека Плевен
 • Долна Митрополија, Бугарија
Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to Twitter

 • 07 Септември 2019 - 09 Септември 2019
 • Република Македонија
Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to Twitter

Благодарност!

Ви благодариме за тоа што споделувате содржини и го поддржувате нашиот веб сајт.