MotoGP

Moto2: Одличен старт за Лутхи

Возачот кој е дел од Moto2 шампионатот вели дека неговата прва трка во серијата поминала одлично.

Следете нè на:

 

Возачот кој е дел од Moto2 шампионатот вели дека неговата прва трка во серијата поминала одлично.

Швајцарецот успеа да го стигне Лоренцо Балдасари и да се бори за првото место. Иако заврши на втората позиција, Лутхи го напушта Катар пресреќен од постигнатиот резултат.

„Да бидам искрен, не можев да имам подобар старт на сезоната. Но ќе беше уште подобро доколку победев бидејќи бев навистина брз. Уште од самиот старт немав добро чувство со предниот дел од мотоциклот. Имав проблеми да ја достигнам посакуваната брзина но подоцна работите се подобрија. Можев да се обидам да го претекнам во послендиот круг, но сметам дека тоа ќе беше преголем ризик. Оваа вечер условите на патеката беа одлични. За време на загревањето имав мали проблеми, но подоцна работите се подобрија. Знаев дека ако има добри временски услови можеме да постигнеме добар резултат. Со нетрпение чекам да почне следната трка.“

Tomas Luthi Moto2 Txt 12 03

Иако неговиот тимски колега, Марсел Шротер можеби не е задоволен од третото место, сепак си заминува за Германија со позитивно чувство.

„Денеска навистина имав среќа. При крајот на трката имав проблеми и навистина не сакав да направам грешка на првата трка од сезоната. Секако дека се обидов да му се приближам на Балдасари, но кога Том ми се приближи не можев повеќе да притиснам. Во секој случај, ова е одличен старт на сезоната. Подобро е да го освоите третото место отколку да преземете поголем ризик и на крај да излетате надвор од патеката. Ова е фантастичен резултат за тимот но морам да ви признаам дека малку сум разочаран бидејќи бев брз во текот на целиот викенд. Дури и со искористени пневматици, сепак бев брз. Но, во секој случај, можам да бидам задоволен од резултатот.“

motul makeodnija

Би можело да ве интересира

Марк Маркез вели дека е среќен што Романо Фенати повторно се бори за првото место.

Ова е мотоциклот со кој Џонатан Реа и Леон Хаслам победија на трката Suzuka 8-Hours.

Спортскиот директор на Ducati , Паоло Чиабати, ги објаснува причините зошто тимот за прв пат во својата историја се одлучи да настапи со четири мотоцикли кои имаат фабрички спецификации.

Тимскиот менаџер на Repsol Honda, Алберто Пуиг е среќен поради враќањето на патеката на Хорхе Лоренцо но не очекува тој да биде во врвна форма.

Листа на сите се познати договори кои возачи и тимовите ги имаат за 2020 година.

Лидерот на табелата Алекс Маркез ќе ја вози шестата сезона во Moto2 серијата.

Бидете информирани за сите новости директно на вашата е-маил адреса
Реклами

Листа на мото настани

  • 24 Август 2019 - 24 Август 2019
  • Сè уште непознато
  • Прилеп

  • 31 Август 2019 - 01 Септември 2019
  • Патека Плевен
  • Долна Митрополија, Бугарија

  • 07 Септември 2019 - 09 Септември 2019
  • Република Македонија

Благодарност!

Ви благодариме за тоа што споделувате содржини и го поддржувате нашиот веб сајт.